LAJMI I FUNDIT:

Gazetari i cili u zhduk në Wuhan është rishfaqur dy muaj më vonë

Gazetari i cili u zhduk në Wuhan është rishfaqur dy muaj më vonë

Një gazetar kinez që u zhduk për gati dy muaj pasi transmetoi video nga Wuhani është rishfaqur, dhe pretendon se ai u arrestua dhe u karantinua me forcë nga policia.

Li Zehua ishte një nga tre gazetarët kinezë që raportonte nga linjat e para të Wuhan gjatë epidemisë së coronavirusit i cili u zhduk në mënyrë misterioze, transmeton Telegrafi.

Një ish-punonjës i transmetuesit shtetëror kinez CCTV, 25-vjeçari u pa për herë të fundit më 26 shkurt në një video që postoi në internet. Pastaj atë e kishin marrë policia tek dera e shtëpisë së tij.

Por tani, dy muaj pasi ai u zhduk, në imediat sociale ka dalë një video e Li, në të cilën ai shpjegon zhdukjen e tij, raportoi The Guardian.

Ai kishte filmuar pamjet në Wuhan dhe tregonte se çfarë po ndodhte dhe arriti në banesën e tij. Ai pastaj videon e postoi në internet më vonë atë ditë.

Pastaj më vonë atë e kishin marrë policia tek dera e shtëpisë së tij. Ata e çuan Li në një stacion policie, ku ai u mor në pyetje për 24 orë. Ai pretendon se ai ishte thënë se ai po hetohej nën akuzat e prishjes së rendit publik.

Policia më vonë vendosi se ai do të duhet të karantinohet sepse kishte vizituar ‘zona të ndjeshme epidemie’.

Ai pretendon se ai e kaloi muajin tjetër në karantinë në Wuhan para se të lëshohej në 28 mars dhe që atëherë ka kaluar kohë në vendlindjen e tij në një provincë tjetër. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
“Jo, Sami, mos më lër”, gruaja palestineze mundohet ta rikthejë në jetë bashkëshortin

“Jo, Sami, mos më lër”, gruaja palestineze mundohet ta rikthejë në jetë bashkëshortin

Azia
“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

Evropa
Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Evropa
Publikohen pamjet e një burri duke medituar në Himalaje - të gjithë po e shohin me mosbesim dhe po pyesin nëse është montazh?!

Publikohen pamjet e një burri duke medituar në Himalaje - të gjithë po e shohin me mosbesim dhe po pyesin nëse është montazh?!

Botë
Askush nuk guxon ta gjykojë pushtimin rus të Ukrainës - një grua rrahet brutalisht pasi e kritikoi një ish-pjesëtar të luftës

Askush nuk guxon ta gjykojë pushtimin rus të Ukrainës - një grua rrahet brutalisht pasi e kritikoi një ish-pjesëtar të luftës

Evropa
Kush mund ta udhëheq opozitën ruse pas Navalnyt

Kush mund ta udhëheq opozitën ruse pas Navalnyt

Evropa
Kalo në kategori