LAJMI I FUNDIT:

Fustani që ndryshoi historinë e modës: Krijimi më i bukur i Paco Rabanne është veshur nga kjo aktore hollivudiane

Fustani që ndryshoi historinë e modës: Krijimi më i bukur i Paco Rabanne është veshur nga kjo aktore hollivudiane

Shumë besojnë se revolucioni i tij i modës filloi me një kostum të veshur nga Jane Fonda

Ai do të mbahet mend përgjithmonë si kostumograf i filmit “Barbarella” në vitin 1987, ku aktorja Jane Fonda kishte veshur kostumet e tij. Kohët e fundit, bota e modës humbi këtë artist të madh dhe stilist të modës së lartë.

Sot emri i tij lidhet më shpesh me parfume dhe të parin e krijoi në të njëjtin vit, kur bashkëpunoi me kompaninë Puig. Tetë vjet më vonë, ai ndërtoi një fabrikë parfumesh në Chartres dhe në dekadat në vijim emri “Paco Rabanne” u bë sinonim i cilësisë.

Gjatë gjithë jetës së tij, pavarësisht nga të gjitha uljet dhe ngritjet, ai mbeti një nga novatorët kryesorë të elegancës bohem franceze, transmeton Telegrafi.

Megjithatë, një vit më vonë, u bë ajo që shumë e konsiderojnë si fustani i tij më i bukur. Ai u bë legjendar dhe u bë posaçërisht për Audrey Hepburn për filmin “Two for the road”. Është krijuar nga disqe akrilike të lidhura me zinxhirë të hollë metalikë.

Paco Rabanne e quajti koleksionin e tij të parë në vitin 1967 “12 fustane që nuk vishen në materiale bashkëkohore” në të cilat ai përdori metal, alumin, plastikë dhe materiale të tjera jokonvencionale së bashku për t’i ngjasuar një gardërobë mesjetare.

Ky koleksion tronditi botën e modës dhe më vonë ai kaloi nga plastika në metal, letër, butona dhe lesh. Rabanne ishte një mjeshtër i vërtetë i inovacionit dhe të gjithë gjenitë e mëdhenj nuk kuptoheshin në kohën e tyre, kështu që kështu ishte edhe me të.

Julien Dossena, drejtor artistik i Paco Rabanne, e riinterpretoi këtë veshje për koleksionin e tij vjeshtë/dimër 2018/2019. vjet.

Vitin e kaluar, këtë fustan e kishte veshur Elle Fanning në fushatën për parfumin e ri të markës.

/Telegrafi/