LAJMI I FUNDIT:

Fustani në shenjë proteste i modeles iraniane në Festivalin e Kanës

Fustani në shenjë proteste i modeles iraniane në Festivalin e Kanës
(Foto: Getty Images)

Modelja iraniane, Mahlagha Jaberi, së fundi mori pjesë në Festivalin e Filmit në Kanë dhe për këtë rast vendosi t’i dërgojë një mesazh të rëndësishëm vendit të saj.

Reklama

Gjegjësisht, bukuroshja bëri bujë me vendimin e saj për të shkuar në ngjarjen e madhe me një fustan që kishte një dekorim në stilin e lakut të litarit. Është një mënyrë për të shprehur protestën kundër ekzekutimit nga regjimi në Iran.

Me fustanin e gjatë të zi nga stilistja Jila Saber, 33-vjeçarja shkaktoi reagime të shumta pozitive dhe negative te njerëzit. Ajo që nuk mund të shihej në Kanë ishte se në pjesën e pasme të fustanit ishte mbishkrimi: “Ndal dënimin me vdekje”.

“Ndërsa iranianët e pafajshëm po ekzekutohen, Mahlagha Jaberi mendoi se do të ishte një ide e mirë të vishte një fustan me një lak të qepur mbi të dhe më pas të bënte një video joshëse duke përdorur këngën që është bërë himni i protestuesve. Absolutisht e turpshme nga të gjitha palët”, ka shkruar gazetari Yashar Ali në profilin e tij në Twitter.

(Foto: AFP/Getty Images)

Pak më vonë, modelja iu përgjigj kritikave, duke thënë se donte të tërhiqte vëmendjen e mediave për ekzekutimet e paligjshme të popullit iranian, por se nuk lejohej të bënte deklarata politike gjatë festivalit, ndaj i duhej të fshihte mbishkrimin në veshjen e saj. /Telegrafi/

(Foto: Getty Images)

(Foto: Getty Images)

Në trend Femra

Më shumë
Dy fustane elegante për zonjat mbi 50 vjeç: Modele që janë një zgjedhje e shkëlqyer për veshjen e ditës dhe të mbrëmjes

Dy fustane elegante për zonjat mbi 50 vjeç: Modele që janë një zgjedhje e shkëlqyer për veshjen e ditës dhe të mbrëmjes

Moda
Andie MacDowell vazhdon t’i sfidojë stereotipet e bukurisë: U shfaq në pistë me flokë të thinjura dhe me sutjena

Andie MacDowell vazhdon t’i sfidojë stereotipet e bukurisë: U shfaq në pistë me flokë të thinjura dhe me sutjena

Flokë dhe stil
Kim Kardashian pozoi me sutjena prej 18 mijë dollarësh që mezi ia mbulonin gjoksin

Kim Kardashian pozoi me sutjena prej 18 mijë dollarësh që mezi ia mbulonin gjoksin

Femra
Fustani provokues i Zendayas në Paris, kombinim mode që e nxori ‘triumfuese’

Fustani provokues i Zendayas në Paris, kombinim mode që e nxori ‘triumfuese’

Femra
Kendall futi pardesynë poshtë fundit dhe në fakt duket mirë!

Kendall futi pardesynë poshtë fundit dhe në fakt duket mirë!

Moda
E fshehta pas dukjes së mrekullueshme të Jennifer Aniston, aktorja ndjek katër rregulla çdo ditë

E fshehta pas dukjes së mrekullueshme të Jennifer Aniston, aktorja ndjek katër rregulla çdo ditë

Femra
Kalo në kategori