LAJMI I FUNDIT:

Fshini menjëherë këto aplikacione, vjedhin të dhënat bankare – janë shkarkuar 200 mijë herë

Fshini menjëherë këto aplikacione, vjedhin të dhënat bankare – janë shkarkuar 200 mijë herë

Është publikuar një raport për pesë aplikacione keqdashëse, që janë mjaft të njohura në vendet evropiane.

Këto aplikacione u shkarkuan qindra mijëra herë dhe përmbanin trojanin bankar “Anatsa”.


Ato u zbuluan nga kompania ThreatFabric, e cila i tha Bleeping Computer për cilat aplikacione bëhet fjalë, transmeton Telegrafi.

Përdoruesit më të synuar janë në Britaninë e Madhe, Republikën Çeke, Gjermani, Sllovaki, Slloveni dhe Spanjë.

Në fillim u shënjestruan vetëm përdoruesit e Samsung-ut, por më vonë u vunë në shënjestër edhe të tjerë.

Këto janë aplikacionet:

Phone Cleaner – File Explorer

PDF Viewer – File Explorer

PDF Reader – Viewer & Editor

Phone Cleaner: File Explorer

PDF Reader: File Manager

Aplikacionet e rreme ishin maskuar si leximi i skedarëve PDF ose pastrimi i telefonit, dhe ishin krijuar për të arritur në listat kryesore të programeve të reja falas, gjë që do të rriste shanset e tyre për të arritur më shumë përdorues.

Ata besohet se janë shkarkuar midis 150,000 dhe 200,000 herë përpara se të hiqen nga Play Store, dhe kanë përdorur një proces me shumë hapa për të “infektuar” pajisjet pa ndërveprim të përdoruesit. Nëse i keni, fshijini nga telefoni juaj. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
DJI prezantoi dronin Avata 2, më i mirë dhe më i lirë se paraardhësi i tij

DJI prezantoi dronin Avata 2, më i mirë dhe më i lirë se paraardhësi i tij

Teknologji
HMD prezantoi telefonat celularë Nokia 6310, 5310 dhe 230

HMD prezantoi telefonat celularë Nokia 6310, 5310 dhe 230

Teknologji

"Kushdo mund të bëhet këngëtar" - ky është aplikacioni inteligjent që mund ta ndryshojë botën e muzikës

Teknologji
Britania mund të përdorë TikTok-un për të luftuar dezinformatat

Britania mund të përdorë TikTok-un për të luftuar dezinformatat

Teknologji
Çipi më i mirë dhe jetëgjatësia e jashtëzakonshme e baterisë, vetëm disa nga specifikat e laptopit të ri MacBook nga Apple

Çipi më i mirë dhe jetëgjatësia e jashtëzakonshme e baterisë, vetëm disa nga specifikat e laptopit të ri MacBook nga Apple

Teknologji
Tesla shfaq pamjet e reja të Robotit humanoid duke ecur ngadalë – duke bërë gjëra të tjera gjithashtu

Tesla shfaq pamjet e reja të Robotit humanoid duke ecur ngadalë – duke bërë gjëra të tjera gjithashtu

Teknologji
Kalo në kategori