LAJMI I FUNDIT:

Fruta agrumesh dimri që djegin dhjamin, rregullojnë gjendjen shpirtërore dhe më shumë

Fruta agrumesh dimri që djegin dhjamin, rregullojnë gjendjen shpirtërore dhe më shumë

Mbrojtja e sistemit tuaj imunitar gjatë muajve të dimrit është shumë e rëndësishme.

Reklama

Tani, me praninë e coronavirusit kjo vetëm se është bërë edhe më e rëndësishme.

Më poshtë ua sjellim tri fruta agrumesh që do t’ju ndjejnë më të mirën gjatë gjithë muajve të dimrit:

Portokalli i kuq

Përbërja bimore shëruese e protokolleve të kuq, lidhet me viruset (përfshirë atë që shkakton coronavirusin), duke bllokuar rritjen e tyre po aq efektive sa bëjnë ilaçet anti-virale, raportojnë shkencëtarët italianë. Plus, vitamina C rrit prodhimin e antitrupave që luftojnë mikrobet me sa 35 për qind. Hani dy nga këto fruta çdo ditë, dhe do të shëroheni tre ditë më shpejt nga çdo infeksion viral.

Grejpfruti

Të vendosur për të humbur peshë? Shkencëtarët australianë thonë se shijimi i gjysmës së grejpfrutit para ngrënies trefishon humbjen e peshës, duke ju ndihmuar të bini deri në nëntë kilogram në 13 javë. Kjo për shkak të bioflavonoideve të grejpfrutit të cilat ulin oreksin dhe shpejtojnë djegien e dhjamit.

Lime

Shtimi i vetëm një lime të vogël në dietën tuaj ditore mund të rrisë lumturinë tuaj me sa 40 për qind në dy ditë, thonë studiuesit në Universitetin e Bridgeport të Connecticut. Faleminderit shkon për përbërjen e lime që rrisin aftësinë e qelizave të trurit për të thithur glukozën në gjak dhe për ta përdorur atë për të prodhuar serotoninën e humorit. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Një detaj i panjohur është vënë re në trurin e njerëzve në çastet e vdekjes - fillon 30 sekonda pasi zemra ndalon!

Një detaj i panjohur është vënë re në trurin e njerëzve në çastet e vdekjes - fillon 30 sekonda pasi zemra ndalon!

Shëndetësi Lajme
A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

Shëndetësi
Çfarë do të thotë nëse vlera e kolesterinës është 2.6? Për një grup njerëzish është një shenjë se janë të shëndetshëm, por për të tjerët është një alarm

Çfarë do të thotë nëse vlera e kolesterinës është 2.6? Për një grup njerëzish është një shenjë se janë të shëndetshëm, por për të tjerët është një alarm

Shëndetësi
Lindin si vajza, pastaj bëhen djem kur mbushin 12 vjeç!

Lindin si vajza, pastaj bëhen djem kur mbushin 12 vjeç!

Shëndetësi Lajme
Çfarë ndien personi në momentin e vdekjes? A mund të ndiejë prekjen tonë, të dëgjojë fjalët tona...?

Çfarë ndien personi në momentin e vdekjes? A mund të ndiejë prekjen tonë, të dëgjojë fjalët tona...?

Shëndetësi Lajme
Si të mos shtojmë në peshë kur e lëmë duhanin

Si të mos shtojmë në peshë kur e lëmë duhanin

Shëndetësi
Kalo në kategori