Ushtria ka vënë në gatishmëri 20,000 trupat e saj ndërsa kryeministri Boris Johnson ka lënë të kuptohet se Londra mund të përballet me mbyllje të shpejtë së shpejti në mes të frikës se rrugët e saj të ngjeshura janë motori i shpërthimit të coronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar.

Një paralajmërim i tillë, sipas medieve britanike, përcjell Telegrafi, vjen pasi niveli i përditshëm i vdekjeve u dyfishua në 33 në 24 orë.

Siç raportojnë mediat britanike, kryeministri refuzoi të përjashtojë mundësinë e “masave të mëtejshme dhe të shpejta” për të kontrolluar përhapjen e virusit në kryeqytet, ku epidemia po shkon para pjesës tjetër të vendit.

Ai tha se ishte e nevojshme “zbatimi i pamëshirshëm” i masave të ashtuquajtura distancimi shoqëror – siç është puna nga shtëpia dhe shmangia e tubimeve sociale në kafene, kinema dhe restorante.

Ndryshe, rreth 953 njerëz janë diagnostikuar me coronavirus në kryeqytet – më shumë se një e treta e gjithsej 2.626 të prekurve në Mbretërinë e Bashkuar.

Si pjesë e një pakete mbështetjeje, mijëra trupa do të mobilizohen ose do të kthehen nga programet e huaja dhe do të vendosen në gatishmëri të lartë për të lëvizur si pjesë e një Forcë të re të Mbështetjes kundër Coronavirusit. /Telegrafi/