LAJMI I FUNDIT:

Filipinezi që punon në Shqipëri: Vend i qetë këtu, s’më pëlqejnë vetëm mbeturinat

Filipinezi që punon në Shqipëri: Vend i qetë këtu, s’më pëlqejnë vetëm mbeturinat

Samueli nga Filipinet, i cili punon e jeton në Shqipëri me bashkëshorten, rrëfen se u largua nga vendlindja për arsye ekonomike dhe kushtet e vështira të jetesës. Ai shprehet se u gëzua shumë kur e telefonuan nga Shqipëria pas aplikimit për punë, e për këtë arsye do të dëshironte të merrte këtu edhe 2 fëmijët e tij që jetojnë ende në Filipine.

Reklama

Në një intervistë për Euronews, Samueli tha se i pëlqen Shqipëria, pasi është vend i qetë. Por ai bëri dhe një kritik në lidhje atë çka nuk i pëlqen këtu, dhe që janë mbeturinat që ndodhen kudo.

“Kërkova në internet përpara se të vija këtu. Njerëzit janë shumë të mirë dhe ka vende të bukura. Është një vend i dashur. Më vjen keq ta them, por gjëja që s’më pëlqen këtu janë mbeturinat, të cilat janë gjithandej. Shqipëria nuk është e vështirë të pëlqehet. Unë jam përshtatur shumë shpejt këtu. Në 2009 shkova në Arabinë Saudite, punova për 3 vite.

Të them të drejtën se vendosa të jetojë këtu sepse është një vend i qetë. Në Filipine ishte shumë e zhurmshme. Atje nuk kisha punë dhe bëra kërkimet në internet dhe gjeta Shqipërinë”, tha ai.

Shqipëri, situatë alarmante për fuqi punëtore në hoteleri-turizëm
Lexo po ashtu Shqipëri, situatë alarmante për fuqi punëtore në hoteleri-turizëm

Samueli rrëfen se u largua nga vendlindja së bashku me bashkëshorten për arsye ekonomike dhe kushtet e vështira të jetesës.

Ai tha se fëmijët e telefonojnë dhe e këshillojnë që të tregohet i zoti në punë në mënyrë që ata të ushqehen dhe të arsimohen.

Sipas tij ai fitonte në Filipine 150 dollarë në muaj dhe ishin të pamjaftueshme për një familje me 4 persona.

“Më morën në telefon dhe më thanë që e pranova punën. Isha shumë i lumtur. Djali im më tha, babai tregohu i zoti në punë që ne të jetojmë. Duhet ta bëja jam babai i familjes dhe duhet të gjeja para për të jetuar, që të jetojnë dhe të arsimohen. Ata jetojnë në Filipine me tezen time”, tha ai.

Në trend Lajme

Më shumë
Kurti përmend sërish shkëmbimin territorial: Ishte për ndarjen e Kosovës, i joshte edhe disa shqiptarë

Kurti përmend sërish shkëmbimin territorial: Ishte për ndarjen e Kosovës, i joshte edhe disa shqiptarë

Lajme
Shefi i OSBE-së në Kosovë: Zgjedhjet në veri janë zhvilluar në përputhje me legjislacionin, por situata nuk është e qëndrueshme

Shefi i OSBE-së në Kosovë: Zgjedhjet në veri janë zhvilluar në përputhje me legjislacionin, por situata nuk është e qëndrueshme

Lajme
“Të lutem kurseje Serbinë”, Kurti zbulon çka i thanë ndërkombëtarët

“Të lutem kurseje Serbinë”, Kurti zbulon çka i thanë ndërkombëtarët

Lajme
Komandanti i KFOR-it: Mjaft me veprime të njëanshme, veriu i Kosovës pa ne mund të ishte “vatër lufte”

Komandanti i KFOR-it: Mjaft me veprime të njëanshme, veriu i Kosovës pa ne mund të ishte “vatër lufte”

Lajme
Krasniqi: Turistët po anulojnë vizitat në Kosovë, kanë frikë se është situata si në Ukrainë

Krasniqi: Turistët po anulojnë vizitat në Kosovë, kanë frikë se është situata si në Ukrainë

Lajme
Flet mjeku i 24-vjeçarit që mbyti nënën me qese në Përmet

Flet mjeku i 24-vjeçarit që mbyti nënën me qese në Përmet

Lajme
Kalo në kategori