Dy fëmijë u shpëtuan nga një apartament i djegur në Saint Martin d’Hères në rrethinat e Grenobles më 21 korrik.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, fëmijët kërcyen një nga një nga ballkoni i katit të tretë të ndërtesës që po digjej, te një turmë që ishte mbledhur më poshtë.

Souhaila Saidi, e cila jeton në një apartament aty pranë, “e shqetësuar dhe e stresuar”, ka thënë se për fat të mirë ata u hodhën njëri pas tjetrit pa u lënduar seriozisht.

Kryetari i Komunës së Grenoble, Eric Piolle, ka vlerësuar banorët për “shpëtimin heroik” të dy fëmijëve, përpara se t’u urojë atyre që u plagosën në shpëtim një shërim të shpejtë.

“Dorë për dore, ata lejuan që të vegjlit të dilnin të lënduar nga kjo dramë”, ka shkruar Piolle në Facebook. /Telegrafi/