LAJMI I FUNDIT:

Erdogan i bindur në fitore në raundin e dytë të zgjedhjeve

Erdogan i bindur në fitore në raundin e dytë të zgjedhjeve

Pas zgjedhjeve të së dielës në Turqi, presidenti i Turqisë shkroi në Twitter duke thënë se respekton vullnetin e kombit të shprehur përmes kutive të votimit.

“Pavarësisht nga rezultati, fituesi i zgjedhjeve të 14 majit ishte demokracia turke dhe kombi turk prej 85 milionë banorësh”, shkroi Recep Tayyip Erdogan në Twitter.


Erdogan tha se aleanca e tij do të fitojë balotazhin e 28 majit duke tërhequr më shumë vota, duke shtuar: “le të shpresojmë se do të arrijmë një sukses historik”, transmeton Telegrafi.

Askush nuk ka i 50 për qind të votave, përballja përfundimtare mes Erdogan dhe Kiliçdaroglu do të jetë më 28 maj
Lexo po ashtu Askush nuk ka i 50 për qind të votave, përballja përfundimtare mes Erdogan dhe Kiliçdaroglu do të jetë më 28 maj

“Duke i dhënë Aleancës Popullore një shumicë në parlamentin turk në zgjedhjet e së dielës, populli turk konfirmoi “besimin dhe besimin tek ne dhe aleanca jonë”, shtoi ai.

Kreu i organit kombëtar zgjedhor tha se Turqia do të mbajë balotazhin më 28 maj për të zgjedhur një president, pasi asnjë kandidat nuk fitoi shumicën absolute në zgjedhjet e së dielës.

Erdogan, kandidati i përbashkët i Aleancës Popullore dhe rivali i tij më i afërt Kemal Kiliçdaroglu, president i opozitës kryesore, Partia Popullore Republikane (CHP), do të përballen në raundin e dytë.

Erdogan përfundoi raundin e parë me 49.51 për qind të votave dhe Kiliçdaroglu ishte i dyti me 44.88 për qind. /Telegrafi/