LAJMI I FUNDIT:

Eliminoni shtresat yndyrore nga stomaku gjatë menopauzës: Tri ushtrime të lehta për dobësim

Eliminoni shtresat yndyrore nga stomaku gjatë menopauzës: Tri ushtrime të lehta për dobësim
Foto: YouTube/Printscreen

Këto ushtrime mund t’i bëni në shtëpi

Reklama

Ekzistojnë dy shkaktarë të depozitimit të shtresave yndyrore gjatë menopauzës: ndryshimet e hormoneve dhe ngadalësimi i metabolizmit.

Mënyra më e efektshme që të shmangni tepricën e kilogramëve gjatë menopauzës janë ushqimi i balancuar dhe aktiviteti i moderuar fizik, transmeton Telegrafi.

Përpiquni që të hani ngadalë. Bëhuni të ndërgjegjshëm për çdo artikull të cilin e konsumoni, në mënyrë që të shmangi ngrënien e artikujve të pashëndetshëm midis racioneve (p.sh.: ëmbëlsirat, ushqimi i shpejtë…).

Në videon në vijim shikoni tri ushtrime të lehta pilates, të cilat do të ndihmojnë që të rregulloni nivelin e hormoneve, posaçërisht tajitje të kortizolit (hormon i stresit) dhe të përshpejtoni metabolizmin tuaj në mënyrë të natyrshme.

Klikoni në orën 3:52 në video-shtojcën dhe shikoni super-ushtrimet për dobësim, posaçërisht në pjesën e stomakut, të cilat mund t’i bëni në shtëpi.

/Telegrafi/