EL: Roma siguron kualifikimin me hettrik nga Dzeko (Video)

Roma është përgjigjur pas disfatës nga Atalanta duke mposhtur në shtëpi Plzenin për t’u kualifikuar tutje në Europa League. Rezultati përfundimtar i takimit ishte 4-1.

Edin Dzeko pas 11 minutash lojë kaloi Romën në epërsi, por nuk vonoi përgjigja e mysafirëve të cilët me anë të Zeman realizuan për 1-1.

Ky ishte rezultati i pjesës së parë të takimit.

Me të filluar pjesa e dytë Dzeko shënoi me asistim të Rudigerit për 2-1, para se Perotti i inkuadruar në lojë të shënonte për 3-1. Goli i Perottit i realizuar me Rabona ishte i mrekullueshëm dhe i pa parë.

Krejt në fund të takimit Dzeko me asist të Perottit kompletoi hettrikun e tij për 4-1 (88’).

Me këtë fitore Roma ka 11 pikë në vendin e parë dhe ka siguruar kualifikimin, pasuar nga Astra Ploesti që mposhti Austria Vienën në udhëtim. Rumunët janë në vendin e dytë me shtatë pikë, dy më shumë se Austria dhe katër më shumë se Plzeni. /Telegrafi/