LAJMI I FUNDIT:

Drita

Info

K.F. Drita është klub futbollistik nga qyteti i Gilanit i themeluar më 1947, por njëherit paraqet trashëgimtaren legjitime të klubit të parë të qytetit të themeluar që pas Luftës së Parë Botërore, më 1919.

Reklama
Drita dhe Ardian Limani ndajnë rrugët pas gjashtë vitesh

Drita dhe Ardian Limani ndajnë rrugët pas gjashtë vitesh

Superliga
Drita ndanë rrugët me Ilir Blakçorrin

Drita ndanë rrugët me Ilir Blakçorrin

Superliga
Zyrtare: Rron Broja rinovon me Dritën

Zyrtare: Rron Broja rinovon me Dritën

Superliga
Barazojnë Gjilani e Ballkani, fiton Drita

Barazojnë Gjilani e Ballkani, fiton Drita

Superliga
Përballje e skuadrave pa objektiva, Drenica dhe Drita takohen në Skenderaj – formacionet zyrtare

Përballje e skuadrave pa objektiva, Drenica dhe Drita takohen në Skenderaj – formacionet zyrtare

Superliga
Xhiro e fundit në Superligë, luhet për pozitën e barazhit dhe vendin e katërt

Xhiro e fundit në Superligë, luhet për pozitën e barazhit dhe vendin e katërt

Superliga
Presidenti i Dritës, Murseli paralajmëron fshesën në skuadër pas mos arritjes të titullit

Presidenti i Dritës, Murseli paralajmëron fshesën në skuadër pas mos arritjes të titullit

Superliga
Malisheva siguron qëndrimin në ligë me fitoren ndaj Dritës, vendos edhe titullin e kampionit

Malisheva siguron qëndrimin në ligë me fitoren ndaj Dritës, vendos edhe titullin e kampionit

Superliga
Drita dhe Malisheva kërkojnë fitore, formacionet zyrtare

Drita dhe Malisheva kërkojnë fitore, formacionet zyrtare

Superliga
Xhiro vendimtare në Superligë, luhet për titullin, Evropën dhe mbijetesën 

Xhiro vendimtare në Superligë, luhet për titullin, Evropën dhe mbijetesën 

Superliga
Nëntë klube licencohen për garat evropiane, tri klube nuk e kalojnë procesin e licencimit

Nëntë klube licencohen për garat evropiane, tri klube nuk e kalojnë procesin e licencimit

Sport vendor
Derbi mes Gjilanit dhe Dritës eskaloi pas bilbilit të fundit – ndërhyri edhe policia

Derbi mes Gjilanit dhe Dritës eskaloi pas bilbilit të fundit – ndërhyri edhe policia

Superliga
Mbyllet pa fitues derbi mes Gjilanit dhe Dritës – këta të fundit lëshojnë kreun

Mbyllet pa fitues derbi mes Gjilanit dhe Dritës – këta të fundit lëshojnë kreun

Superliga
Formacionet zyrtare, Gjilani – Drita: Ramadani dhe Valvalis kërkojnë fitore për të arritur objektivat

Formacionet zyrtare, Gjilani – Drita: Ramadani dhe Valvalis kërkojnë fitore për të arritur objektivat

Superliga
Gjilani dhe Drita luajnë ndeshjen vendimtare, njëra kërkon Evropën, tjetra titullin: Të gjitha përballjet e pasluftës në derbin e Anamoravës

Gjilani dhe Drita luajnë ndeshjen vendimtare, njëra kërkon Evropën, tjetra titullin: Të gjitha përballjet e pasluftës në derbin e Anamoravës

Superliga
Orari për tre xhirot e fundit në Albi Mall Superligë, të gjitha ndeshjet luhen në të njëjtën kohë dhe të njëjtën ditë

Orari për tre xhirot e fundit në Albi Mall Superligë, të gjitha ndeshjet luhen në të njëjtën kohë dhe të njëjtën ditë

Superliga
Trajneri i Dritës e quan të pamerituar humbjen nga Ballkani

Trajneri i Dritës e quan të pamerituar humbjen nga Ballkani

Superliga
Daja i lumtur me fitoren e Ballkanit në derbin ndaj Dritës

Daja i lumtur me fitoren e Ballkanit në derbin ndaj Dritës

Superliga
Ballkani mposht Dritën në Gjilan – lufta për titull sa shkon e bëhet më interesant

Ballkani mposht Dritën në Gjilan – lufta për titull sa shkon e bëhet më interesant

Superliga
Drita dhe Ballkani takohen në ndeshjen kryesore të sezonit, formacionet zyrtare

Drita dhe Ballkani takohen në ndeshjen kryesore të sezonit, formacionet zyrtare

Superliga
Drita dhe Ballkani zhvillojnë ndeshjen e sezonit në Gjilan

Drita dhe Ballkani zhvillojnë ndeshjen e sezonit në Gjilan

Superliga
Blend Baftiu zgjidhet “Ylli i Javës” në Albi Mall Superligën e Kosovës

Blend Baftiu zgjidhet “Ylli i Javës” në Albi Mall Superligën e Kosovës

Superliga
Drita mposht Llapin dhe distancohet në krye

Drita mposht Llapin dhe distancohet në krye

Superliga
Llapi dhe Drita luajnë vetëm për fitore, formacionet zyrtare

Llapi dhe Drita luajnë vetëm për fitore, formacionet zyrtare

Superliga

Drita shquhet për historinë, traditën dhe vazhdimësinë deri në ditët tona të interesimit në mesin e qytetarëve për këtë klub.

Skuadra nga Gjilani pas luftës ka qenë njëra ndër skuadrat më të mëdha në Kosovë, po që ka ditur shpesh herë të ketë edhe kriza të mëdha duke rënë në Ligën e Parë, por shpejtë janë rikthyer për të treguar përsëri karakter në elitën e futbollit kosovar.

kf drita

Drita pas luftës, ka arritur që të fitojë edhe trofe të rëndësishëm në futbollin kosovar duke fituar titullin e kampionit dhe Kupën e Kosovës.

Si e para në vend, Drita u shpall kampione e Kosovës për edicionin 2002/03 ku në atë vit kishte një skuadër me emrat më të mëdhenj të futbollit kosovar, ndërsa Kupën e Kosovës e fitoi një vit më parë, në stinorin 2000/01.

Drita derbin më të madh lokal në Kosovë e ka ndaj rivalit lokal Gjilani, ku në atë ndeshje zakonisht mblidhen mbi 10 mijë tifozë.

Klubi i Dritës ka ngjyrat bardh e kaltër, ndërsa tifozët e saj kanë emrin ‘Intelektualët’, dhe janë ndër tifogrupet e para në Kosovë.
Stadiumi:

KF Drita ndeshjet si vendas i luan në stadiumin e qytetit në Gjilan me një kapacitet prej 10 mijë vendesh.

 

Tifozët:

Grupi i tifozëve të Dritës janë ‘Intelektualët’, të cilët njihen si ndër më të zjarrtit në Kosovë.

intelektualet

Titujt:

Titull i kampionit (1)

2002/03

 

Kupa e Kosovës (1)

2001/02