LAJMI I FUNDIT:

Edhe LDK kërkon shkarkimin e ambasadorit Berishaj, thonë se LVV po merret me propagandë

Edhe LDK kërkon shkarkimin e ambasadorit Berishaj, thonë se LVV po merret me propagandë

​Lidhja Demokratike e Kosovës konsideron se Lëvizja Vetëvendosje si parti në pushtet po merret me propagandë duke iu kthyer të kaluarës me qëllim që ta mbuloj paaftësinë qeverisëse të saj.

Reklama

Edhe kjo parti po ashtu kërkon dorëheqjen e ambasadorit të Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj.

Në një konferencë për media, zëdhënësja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Sibel Halimi u shpreh se dështimet e Qeverisë së Kosovës në të gjitha fushat i ka përjetuar më së shumti qytetari i Kosovës. Sipas saj, si rezultat i mos veprimit të qeverisë, inflacioni ka arritur vlerën mbi 20 për qind.

“Në sfidat që po kalojmë partia në pushtet merret me propagandë në vend se të ofrojë zgjidhje me problemet me të cilat ballafaqohen qytetarët tanë. Dje ishim dëshmitarë sesi pushteti që i ka krejt, iu kthye zanatit të vet si të vetmin mjet të artikulimit politik. Propaganda e partisë në pushtet vazhdimisht i kthehet të kaluarës për t’i ikur përgjegjësive dhe ta mbulojë paaftësinë qeverisëse. Mungesën e rezultateve të partisë në pushtet më së miri e përjetojnë qytetarët tanë në përditshmërinë e tyre. Në ekonomi dështim, në shëndetësi dështim, në arsim dështim.

Kur flasim për ekonomi faktet flasin ndryshe përgjatë dy vjetëve ka pasur vetëm stagnim, ekonomia është ngulfatur, vetëm 9% e buxhetit për investime kapitale është shfrytëzuar, kjo i bie që janë 700 milionë euro më pak në qarkullim vlera e të cilave po humbet çdo ditë. Inflacion mbi 20%, ndër më të lartit në Evropë, si rezultat i mos veprimit të qeverisë, sot produktet ushqimore janë dyfishuar… E vetmja rritje janë importet nga Serbia – është rritje rekorde prej 370 milionë euro. Skandali tjetër që ndërlidhet me Serbinë janë edhe 600 mijë euro transfere nga GEN i Serbisë para, të cilat nuk dimë se ku kanë shkuar dhe kënd e kanë financuar, skandal ky ku përfshihen ambasadorë të pushtetit”, theksoi ajo.

Zëdhënësja e LDK-së ka thënë se kjo parti vazhdimisht ka kërkuar dhe vazhdon të kërkojë dorëheqjen e ambasadorit të Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj.

“Prej kur ka dalë skandali në medie kemi kërkuar dorëheqjen e tij, mirëpo fatkeqësisht edhe përkundër që mediat sllovene dhe kroate faktikisht postojnë dhe bëjnë publike skandalin me Martin Berishajn, ndërkaq nga ana e partisë në pushtet ende nuk kemi dorëheqje. Prandaj, edhe përkundër që kallëzimi penal i është ngritur Berishaj, ende nuk kemi dorëheqje, rekomandimi dhe propozimi ynë konkret ka qenë për shkak të mos dëmtimit të imazhit të Republikës së Kosovës të dorëhiqet Martin Berishaj”, tha Halimi.

Sibel Halimi nga LDK teksa ka renditur dështimet e Qeverisë Kurti në politikë të jashtme, shëndetësi e arsim u shpreh se “kushërinjtë mesa duket nuk ishin vetëm për dasma, ishin edhe për pozita shtetërore”.

“Regres dhe stagnim kemi edhe në politikën e jashtme. Siç dihet, nuk ka ndodhur asnjë njohje gjatë dy vjetëve të qeverisjes në pushtet, asnjë anëtarësim në organizatat ndërkombëtare, ka pasur vetëm skandale të llojit të Martin Berishajt, huqje të panumërta në Twitter dhe së fundmi letra komike e ministrit Sveçla dërguar Gjermanisë për të kërkuar lëvizje me pasaporta të skaduar për qytetarët e Kosovës.

Lista e dështimeve është shumë më e gjatë kur flasim për policinë s’ka drejtor me muaj të tërë, kur flasim për energji ka 72 mijë euro humbje energjie çdo ditë, kur flasim për drejtësinë kemi vjedhje provash në Institutin e Mjekësisë ligjore, kur flasim për nepotizëm ka pasur punësime masive të familjarëve të ministrave dhe deputetëve të pushtet duke kulmuar me super skandalin e punësimeve në KEK, kushërinjtë mesa duket nuk ishin vetëm për dasma, ishin edhe për borde e ndërmarrje publike e për pozita tjera shtetërore”, tha Halimi.

Sa i takon pjesës veriore të vendit, zëdhënësja e LDK-së, Sibel Halimi u shpreh se nga partia në pushtet për barrikaduesit dhe sulmuesit e policisë në atë pjesë të Kosovës ka pasur amnisti dhe lirim e arrest shtëpiak për personat e akuzuar për terrorizëm./KP/


Në trend Lajme

Më shumë
BE-ja nuk komenton dokumentin e pretenduar për sanksione ndaj Kosovës dhe shpalljen non grata të Kurtit

BE-ja nuk komenton dokumentin e pretenduar për sanksione ndaj Kosovës dhe shpalljen non grata të Kurtit

Lajme
Rastet kur qeveritë e Kosovës

Rastet kur qeveritë e Kosovës "injoruan" këshillat e SHBA-së

Lajme
'Trupin e treta në acid', gjenden pas 9 vitesh eshtrat e shqiptares së zhdukur

'Trupin e treta në acid', gjenden pas 9 vitesh eshtrat e shqiptares së zhdukur

Lajme
Kryesindikalisti i Policisë: Rreth 40 zyrtarë policorë kanë dhënë dorëheqje këtë vit, shkak mungesa e kushteve

Kryesindikalisti i Policisë: Rreth 40 zyrtarë policorë kanë dhënë dorëheqje këtë vit, shkak mungesa e kushteve

Siguri
Me çfarë masash mund të përballet Kosova nga SHBA-ja dhe BE-ja?

Me çfarë masash mund të përballet Kosova nga SHBA-ja dhe BE-ja?

Lajme
Kurti për situatën në veri: S'kam marrë ultimatum - gjërat nuk zgjidhen me trysni

Kurti për situatën në veri: S'kam marrë ultimatum - gjërat nuk zgjidhen me trysni

Lajme
Kalo në kategori