LAJMI I FUNDIT:

E veja e themeluesit të grupit mercenar rus Wagner, Yevgeny Prigozhin ndryshon mbiemrin

E veja e themeluesit të grupit mercenar rus Wagner, Yevgeny Prigozhin ndryshon mbiemrin

E veja e Yevgeny Prigozhin, ish-kreu i grupit mercenar rus  Wagner, ka ndryshuar zyrtarisht mbiemrin e saj.

Reklama

Sistemi SPARK vëren se e veja e Prigozhin tani quhet Lubov Valentinovna Krazheva, raporton media ruse Fontanka.

Informacionin për ndryshimin e mbiemrit SPARK e ka marrë më 15 shtator, transmeton Telegrafi.

Nuk ka informacion se kur është ndryshuar mbiemri. Fontanka thotë se në fakt është emri i vajzërisë së vejushës së Prigozhin.

Tanket ukrainase shkatërrojnë mjetet motorike të rusëve në Bakhmut
Lexo po ashtu Tanket ukrainase shkatërrojnë mjetet motorike të rusëve në Bakhmut

Ish-kreu i mercenarëve kishte tre fëmijë, një djalë dhe dy vajza, por nuk dihet nëse edhe ata kanë ndryshuar edhe mbiemrat.

E veja e Prigozhin është një farmaciste që është një sipërmarrëse.

Është pronare e Agat LLC, një degë e Concord Management and Consulting LLC, kompani që ishte në pronësi të ish-shefit të Wagner.

Brenda vijës së parë të frontit në Bakhmut
Lexo po ashtu Brenda vijës së parë të frontit në Bakhmut

Kujtojmë se më 23 gusht të këtij viti Prigozhin vdiq në një aksident ajror në rajonin Tver të Rusisë. Të dhjetë personat që ishin në aeroplan vdiqën.

Dy muaj para rrëzimit të aeroplanit, Prigozhin filloi një rebelim jetëshkurtër, por i mbështetur mirë kundër regjimit të Vladimir Putin.

Pasi kritikoi publikisht veprimet e anëtarëve të udhëheqjes ushtarake ruse dhe i akuzoi ata për sulmin ndaj Wagner në Bakhmut, urdhëroi një marshim drejt Moskës. /Telegrafi/