Një shtetas gjerman me origjinë iraniane u arrestua për dyshimin e furnizimit të pajisjeve laboratorike për një kompani që është në listën e zezë të Bashkimit Evropian për shkak të lidhjes së dyshuar me programet bërthamore dhe raketore të Teheranit.

Një burrë me origjinë gjermano-iraniane u arrestua të martën nën dyshimin se kishte dërguar një dërgesë të pajisjeve për t’u përdorur në programet bërthamore dhe raketore të Iranit, tha një prokuror federal gjerman.

Prokurori konfirmoi se policia kishte kontrolluar më parë zyrat dhe apartamentet e lidhura me të dyshuarin në 11 vende të ndryshme, në tre provinca gjermane-Hamburg, Schleswig-Holstein dhe North Rhine-Westphalia.

Burri, i njohur si Alexander J. sipas ligjeve gjermane të privatësisë, thuhet se eksportoi pajisje me vlerë 1.1 milion euro (1.3 milion dollarë) një personi, kompania e të cilit ishte në listën e zezë nga Bashkimi Evropian.

BE tha se marrësi e përdori kompaninë si një ekran për blerjen e pajisjeve për pasurimin e arsenalit bërthamor të Teheranit, raporton reuters.

Prokuroria Federale Gjermane tha se ata biseduan me Aleksandar J. në vitin 2018 dhe 2019 në lidhje me prokurimin e pajisjeve laboratorike.

Sipas prokurorit, në janar 2020, i dyshuari dërgoi disa spektrometra në Iran, të prokuruar për 166,000 euro. Gjashtë muaj më vonë, ai dërgoi dy spektrometra të tjerë për 388,000 euro.

Për ta bërë këtë, ai duhej të aplikonte ligjërisht për një leje të veçantë eksporti, pasi marrësi është në listën e zezë të BE-së.

Spektrometrat mund të përdoren për të analizuar fushën magnetike rreth bërthamave atomike.

Zhvillimet të martën mund të rrisin dyshimet perëndimore për aktivitetin bërthamor iranian. Fuqitë e shumta perëndimore kanë akuzuar prej kohësh Teheranin për përparim në pasurimin e uraniumit, në kundërshtim me Planin e Përbashkët Gjithëpërfshirës të Veprimit (JCPOA) të vitit 2015.

Sipas marrëveshjes, Irani ka rënë dakord të frenojë programin bërthamor në këmbim të heqjes së sanksioneve.

Por marrëveshja e nënshkruar me BE dhe gjashtë vende – Gjermania, Kina, Franca, Rusia, Britania dhe Shtetet e Bashkuara – ka mbetur në periferi që kur ish-presidenti amerikan, Donald Trump tërhoqi SHBA-të nga marrëveshja e vitit 2018.

Në përgjigje, Irani tha se do të vazhdonte të pasuronte uranium. Përpjekjet për të ringjallur marrëveshjen bërthamore, përfshirë raundet e reja të negociatave në Vjenë, ende nuk kanë dalë efektive. /Telegrafi/