LAJMI I FUNDIT:

Dyqind plumba në drejtim të tij, vritet shefi i policisë meksikane – detajet dhe pamjet nga vendi i ngjarjes

Dyqind plumba në drejtim të tij, vritet shefi i policisë meksikane – detajet dhe pamjet nga vendi i ngjarjes

Shefi i policisë në shtetin veriperëndimor Sinaloa të Meksikës, Joel Ernesto Soto, është vrarë ndërsa po udhëtonte për në kryeqytetin e shtetit, Culiacán.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, policia lokale tha se persona të armatosur kishin qëlluar rreth dyqind plumba në makinën e tij.

Soto kishte mbijetuar një pritë të hershme tre javë më parë, kur autokolona me të cilën ai po udhëtonte u sulmua pranë qytetit të Mazatlán.

Shteti i Sinaloa është i njohur për dhunën e bandave me kartelin Sinaloa më vdekjeprurës dhe të dhunshëm.

Sidoqoftë, nuk është ende e qartë se kush mund të ketë qenë pas sulmit në Soto.

Joel Ernesto Soto, kreu i policisë së shtetit në shtetin verior meksikan të Sinaloa

Sekretari i sigurimit të shtetit të Sinaloa, Cristóbal Castañeda, tha se Soto po kthehej nga një udhëtim për të parë familjen e tij kur i zunë pritën.

Castañeda tha se Soto po udhëtonte me truprojat e tij por kishte vendosur të mbante një “profil të ulët” dhe udhëtoi me një “makinë diskrete” kur u sulmua.

Sulmi vjen dy muaj pasi persona të armatosur vranë 13 oficerë policie dhe agjentë nga zyra e prokurorit të shtetit në shtetin qendror të Meksikës.

Vitin e kaluar, më shumë se 500 oficerë policie u vranë në Meksikë, shumë prej të cilëve u shënjestruan nga bandat e fuqishme kriminale të vendit dhe kartelet e trafikut të drogës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vrau tre persona, përfshirë një profesor – pse ‘u çmend’ kaq shumë i dyshuari që tronditi Roterdamin e Holandës?

Vrau tre persona, përfshirë një profesor – pse ‘u çmend’ kaq shumë i dyshuari që tronditi Roterdamin e Holandës?

Evropa
Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Evropa
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Pamjet e takimit të Putinit me Kadyrov ngjallin spekulime

Pamjet e takimit të Putinit me Kadyrov ngjallin spekulime

Evropa
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Kalo në kategori