LAJMI I FUNDIT:

Dy ministra e tre zv.ministra dhanë dorëheqje për arsye të ndryshme në qeverinë Kurti – çka dihet deri tash?

Dy ministra e tre zv.ministra dhanë dorëheqje për arsye të ndryshme në qeverinë Kurti – çka dihet deri tash?
Reklama

Kuvendi i Kosovës më 22 mars 2021 ka votuar qeverinë e re, të udhëhequr nga Albin Kurti, kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje.

Qeveria Kurti 2 tashmë ka shumicën në Kuvend, por nga formimi i ekzekutivit për dy vjet e gjysmë qeverisje për arsye personale e profesionale dorëheqje kanë dhënë dy ministra e disa zëvendësministra.


Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi kishte dhënë dorëheqje më 6 tetor 2022, thuajse një vit pas emërimit të tij në këtë pozitë.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ish-ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi gjatë një konference për media

Latifi ishte kritikuar për menaxhim jo të mirë të këtij sektori si dhe për udhëtime të shpeshta në SHBA, ku edhe kishte jetuar e punuar para se të emërohej ministër.

Dorëheqja tjetër në radhët e ministrave është kjo e fundit, e ministrit të Mbrojtjes, Armend Mehaj.

Mehaj dha dorëheqje nga kjo pozitë më 8 gusht 2023 për arsye familjare. Ani pse në publik janë përmendur edhe arsye tjera si ajo e mospajtimit me kabinetit qeveritar për relacionet më miqtë ndërkombëtare, largimi i Kosovës nga ushtrimet e Defender 2023, por që këto arsye nuk janë komentuar as nga Mehaj e as nga kabineti.

Kryeministri i vendit, Albin Kurti në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës ka falënderuar ish ministrin e Mbrojtjes, Armend Mehaj për siç tha kontributin e pashoq gjatë punës së tij.

Ish-ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj

“E falënderoj edhe njëherë përzemërsisht për kontributin, angazhimin dhe dedikimin e të pashoq, ish-ministrin Armend Mehajn, ndërkaq bashkëshortes së tij i dëshiroj shërim të plotë  dhe të shpejtë”, tha Kurti.

E dorëheqje nga Qeveria Kurti kanë dhënë edhe disa zëvendësministra, Dukagjin Pupovci, Nita Shala e Edona Maloku-Bërdyna.

Dukagjin Pupovci ka dhënë dorëheqje nga pozita e zëvendësministrit të Arsimit më 24 nëntor 2022.

Ish-zëvendësministri i Arsimit, Dukagjin Pupovci

Ai në atë kohë kishte deklaruar se arsyet e largimit janë personale.

Dorëheqje nga pozita e zëvendësministre së Drejtësisë kishte dhënë edhe Nita Shala, më 1 nëntor 2022.

“Po, kam kërkuar dorëheqjen dhe nuk shërbej më në cilësinë e zëvendësministres së Drejtësisë”, ishte shprehur Shala.

Ish-zëvendësministrja e Drejtësisë, Nita Shala

Arsyeja e dorëheqjes, sipas saj është vendimi i Këshillit Drejtues të Universitetit të Prishtinës, i cili ndalon emërimin, riemërimin dhe avancimin e stafit akademik që shërben në detyra publike.

Së fundit nga pozita e zëvendësministres së Arsimit ka dhënë edhe Edona Maloku-Bërdyna. Ajo dha dorëheqje nga kjo pozitë më 1 gusht 2023.

Përmes një postimi të bërë në Facebook të martën, ajo ka njoftuar se dorëheqjen ia ka dorëzuar kryeministrit Albin Kurti, ndërsa ka thënë se për shkaqe subjektive e ka të pamundur të vazhdojë më tej angazhimin në këtë detyrë.

Ish-zëvendësministrja e Arsimit, Edona Maloku-Bërdyna gjatë një takimi me kryeministrin Albin Kurti

“Takimin përshëndetës me Kryeministrin e zhvilluam në frymë shumë pozitive siç ka qenë edhe bashkëpunimi me të dhe gjithë kolegët e qeverisë gjatë kësaj detyre. Kryeministrin Kurti e falënderoj përzemërsisht për besimin e dhënë, mbështetjen dhe afërsinë e treguar në këto dy vite shërbim”, ka shkruar Maloku-Bërdyna. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Vrasja e Liridonës nga bashkëshorti i saj, Karamuço: Ajo u vra sepse ka ditur një sekret shumë të madh

Vrasja e Liridonës nga bashkëshorti i saj, Karamuço: Ajo u vra sepse ka ditur një sekret shumë të madh

Drejtësi
“Vrasja e Liridonës është e zbardhur”, ish-prokurori Muçi: Këto janë dy motivet kryesore

“Vrasja e Liridonës është e zbardhur”, ish-prokurori Muçi: Këto janë dy motivet kryesore

Drejtësi
Zbardhja e vrasjes së Liridonës, eksperti: Policia vendosi kamera të fshehta në afërsi të vendit të krimit

Zbardhja e vrasjes së Liridonës, eksperti: Policia vendosi kamera të fshehta në afërsi të vendit të krimit

Lajme
Familja Ademaj kërkon t'u lejohet që nesër ta rivarrosin Liridonën

Familja Ademaj kërkon t'u lejohet që nesër ta rivarrosin Liridonën

Lajme
Pacolli sqaron raportet e tij me Naim Murselin, të dyshuarin për porositjen e vrasjes së gruas së tij

Pacolli sqaron raportet e tij me Naim Murselin, të dyshuarin për porositjen e vrasjes së gruas së tij

Lajme
“Naimi na ka prerë në besë”, babai i Liridona Ademajt dyshon se vajza iu vra për përfitime financiare

“Naimi na ka prerë në besë”, babai i Liridona Ademajt dyshon se vajza iu vra për përfitime financiare

Lajme
Kalo në kategori