LAJMI I FUNDIT:

Dy këshilla të lehta për të shmangur dëmtimet e flokëve gjatë verës

Dy këshilla të lehta për të shmangur dëmtimet e flokëve gjatë verës

Studimet tregojnë se flokët tanë janë 56 për qind më të dobët kur janë të lagur, duke i bërë flokët e verës veçanërisht të ndjeshëm ndaj thatësisë, thyerjes dhe rrallimit kur notojmë dhe bëjmë dush më shumë.

Reklama

Por, ndryshime të vogla në mënyrën se si ne trajtojmë flokët e lagur do të sigurojnë flokë voluminoz gjatë gjithë sezonit:

Shmangni thatësinë me një ‘para-shampo’

Flokët me lagështi të tepërt mund të shkaktojnë një efekt që thanë fijet e flokut.

Zgjidhja: Bëni flokët me vaj kokosi përpara se t’i lagni. “Acidet yndyrore të vajit krijojnë një shtresë mbrojtëse mbi flokët që kufizojnë thithjen e ujit, duke zvogëluar atë ënjtje të kutikulave”, thotë Monica Martinez-Eriksen, një stiliste eksperte për flokët.

Zbutja e flokëve me këtë teknikë

Krehja e flokëve të lagur, jo vetëm që dhemb, por tërheq agresivisht gjëndrat e flokëve dhe rezulton me humbje të përhershme të flokëve.

Por, ekziston një mënyrë për të zbutur fijet e flokëve me më pak dëm. “Krehja e flokëve në pjesë të vogla, në drejtimin poshtë – lart, parandalon që tensioni të arrijë në majën e kokës,” thotë Martinez-Eriksen. “Kjo zvogëlon tërheqjen dhe dëmtimin e flokëve”. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Për shkak të saj, burrat divorcohen dhe prishin familjen: Ajo joshi dashnorin 16 vite më të ri, të cilit dikur ia ndërronte pelenat

Për shkak të saj, burrat divorcohen dhe prishin familjen: Ajo joshi dashnorin 16 vite më të ri, të cilit dikur ia ndërronte pelenat

Psikoprofil
Tri gjërat që asnjëherë nuk duhet t’ia kërkoni burrit

Tri gjërat që asnjëherë nuk duhet t’ia kërkoni burrit

Në çift
Sateni është i përsosur për mbrëmje: E veshim në shtatë mënyra të shkëlqyera

Sateni është i përsosur për mbrëmje: E veshim në shtatë mënyra të shkëlqyera

Moda
Figura ideale trupore, sipas ekspertëve

Figura ideale trupore, sipas ekspertëve

Femra
Ylli i “Baywatch” fotografohet pa grim, nxit ortek komentesh: A është vërtet ajo?

Ylli i “Baywatch” fotografohet pa grim, nxit ortek komentesh: A është vërtet ajo?

Femra
Kombinim 2 në 1: Mënyra të shkëlqyera për të stiluar kominoshet

Kombinim 2 në 1: Mënyra të shkëlqyera për të stiluar kominoshet

Keshilla Modë
Kalo në kategori