Dy hebrenj u sulmuan me mjete kundër fikjes së zjarrit dhe njëri prej tyre u rrah gjatë fundjavës në Brooklyn të New Yorkut.

Reklama

Dy sulmet shqetësuese ndodhën brenda disa minutave nga njëri-tjetri vetëm pas orës 6:00 të mëngjesit të së dielës në Williamsburg, thanë policët.

Videoja e kamerës së vëzhgimit të incidentit të parë, e publikuar të hënën nga NYPD, tregon një burrë duke sulmuar një 72-vjeçar të veshur me veshje tradicionale Hasidike me kimikate që shuajnë zjarrin.

Viktima, e cila kërkoi të mos përmendet emri, i tha CBS2 se një grup iu afrua nga pas dhe njëri prej tyre e ndoqi para se ta spërkate në kokë, raporton nypost.

Reklama

Pamjet më pas tregojnë një grup adoleshentësh duke u larguar nga sulmi, sipas NYPD, e cila po kërkon ndihmë për identifikimin e të dyshuarve.

Reklama

Djali i viktimës i tha stacionit se beson se sulmuesit ishin të motivuar nga antisemitizmi.

“Nuk ishte vetëm babai im. Ishte një tjetër djalë hebre, dy minuta pas sulmit të tij. Patjetër që është një krim urrejtjeje”, tha ai.

Në sulmin e dytë, një sulmues gjithashtu spërkati një 66-vjeçar hebre dhe më pas e goditi me grusht përpara se të ikte, sipas policëve.

Incidentet erdhën vetëm disa ditë pasi një sinagogë e Brooklynit me të mbijetuar të Holokaustit në kongregacionin e saj u shkrua fjala Hitler. /Telegrafi/

Reklama