LAJMI I FUNDIT:

Dorëzimi i mbetjeve mortore të tre personave te autoritetet serbe, EULEX: Ishim së bashku me përfaqësuesit e IML-së

Dorëzimi i mbetjeve mortore të tre personave te autoritetet serbe, EULEX: Ishim së bashku me përfaqësuesit e IML-së

Misioni i EULEX-it në Kosovë, ka njoftuar se dje bashkë me përfaqësuesit e Institutit të Mjekësisë Ligjore në pikën kufitare në Merdar kanë dorëzuar mbetjet mortore të tre personave që u identifikuan ditë më parë.

EULEX ka thënë se mbetjet mortore të një personi i janë dorëzuar familjes, ndërsa të dy të tjerëve u janë dorëzuar autoriteteve serbe.

“Mbetjet mortore të njërit prej tyre, një person i zhdukur, iu dorëzuan familjes, ndërsa mbetjet mortore të dy të tjerëve iu dorëzuan autoriteteve serbe, të cilët i morën ato në emër të familjeve”, thuhet në njoftim.


EULEX thekson se mbeten të përkushtuar që të mbështesin IML-në në mënyrë që familjarët të mësojnë të vërtetën.

“Ne mbetemi të përkushtuar për të mbështetur kolegët tanë lokalë në IML dhe institucionet e tjera përkatëse të Kosovës duke ofruar ekspertizë dhe këshilla mjeko-ligjore në kryerjen e punës komplekse të identifikimit të të gjitha mbetjeve njerëzore në morgun e IML-së, në mënyrë që anëtarët e familjeve të realizojnë të drejtën e tyre për të ditur të vërtetën”, ka njoftuar ELUEX.

Ditor Haliti, drejtor i Institutit të Mjekësisë Ligjore ka thënë dje se mbetjet e trupave që janë dorëzuar  janë mbajtur në Institut që nga paslufta, por ka pasur probleme për identifikimin e tyre. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kolonelja e Policisë Serbe: Daçiq gaboi - nuk është akt terrorist vrasja e policit serb nga Faton Hajrizi

Kolonelja e Policisë Serbe: Daçiq gaboi - nuk është akt terrorist vrasja e policit serb nga Faton Hajrizi

Siguri
“Protesta e paralajmëruar e ambientalistëve serbë kundër Scholz dhe Faton Hajrizi”, Agim Musliu ngre pikëpyetje mbi ngjarjet në Lloznica të Serbisë

“Protesta e paralajmëruar e ambientalistëve serbë kundër Scholz dhe Faton Hajrizi”, Agim Musliu ngre pikëpyetje mbi ngjarjet në Lloznica të Serbisë

Lajme
Policia e Kosovës ndalon një person, dyshohet se ka ndihmuar Faton Hajrizin pas arratisjes

Policia e Kosovës ndalon një person, dyshohet se ka ndihmuar Faton Hajrizin pas arratisjes

Drejtësi
Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në

Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në "TikTok" mori mbi gjysmë milionë klikime

Lajme
Zafir Berisha ngre dyshime lidhur me vrasjen e Faton Hajrizit - publikon foto

Zafir Berisha ngre dyshime lidhur me vrasjen e Faton Hajrizit - publikon foto

Lajme
Analisti Islami: A e shfrytëzoi Serbia rastin e Faton Hajrizit që ta heshtë kancelarin gjerman për Radoçiqin?

Analisti Islami: A e shfrytëzoi Serbia rastin e Faton Hajrizit që ta heshtë kancelarin gjerman për Radoçiqin?

Lajme
Kalo në kategori