LAJMI I FUNDIT:

Dimitrov: Shpresoj që reformat dhe arritjet e mira fqinjësore të Maqedonisë së Veriut të vlerësohen nga BE

Dimitrov: Shpresoj që reformat dhe arritjet e mira fqinjësore të Maqedonisë së Veriut të vlerësohen nga BE

Sot, ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov realizoi takim me Ministrin e Jashtëm të Greqisë, Georgios Katrougalos, i cili në emër të Qeverisë greke mori pjesë në ceremoninë inauguruese të Presidentit të Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, njofton Telegrafi Maqedoni.

Gjatë takimit, bashkëbiseduesit konfirmuan gatishmërinë për të vazhduar dinamikën pozitive në të cilën marrëdhëniet dhe bashkëpunimi mes dy vendeve po zhvillohet. U theksua se takimet në nivelin më të lartë (sidomos me vizitën e kryeministrit të Greqisë, Alexis Tsipras në Shkup) pasqyrojnë dëshirën për të ndërtuar marrëdhënie të bazuara në besimin dhe partneritetin reciprok.


U bisedua gjithashtu edhe për bashkëpunimin ekonomik me një theks të veçantë në lidhje me infrastrukturën, e cila lehtëson komunikimin e përgjithshëm të qytetarëve dhe subjekteve afariste, duke përfshirë edhe dy kalimet kufitare të reja të dakorduara.

Ministri Dimitrov edhe njëherë falënderoi për mbështetjen e Greqisë që jep për anëtarësimin e vendit tonë në NATO dhe BE. Ai theksoi kënaqësinë e ritmit të ratifikimit të protokollit për anëtarësim në Aleancë dhe gjithashtu shprehu shpresën se reformat dhe arritjet e mira fqinjësore të Maqedonisë së Veriut do të marrin vlerësim e duhur nga Bashkimi Evropian:

“Do të jetë një mesazh jashtëzakonisht i rëndësishëm për të gjithë rajonin: rruga drejt BE-së është e mundur dhe varet nga rezultatet e arritura”, tha Dimitrov./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Analisti Arjan Curri: Prokuroria e Kosovës po dyshon se Naimi ka qenë në një lidhje jashtëmartesore me një burrë

Analisti Arjan Curri: Prokuroria e Kosovës po dyshon se Naimi ka qenë në një lidhje jashtëmartesore me një burrë

Lajme
Avokatja nga Suedia: Nëse nuk do të zbulohej vrasja e Liridonës, bashkëshorti i saj Naimi, do të përfitonte 850 mijë euro nga sigurimi

Avokatja nga Suedia: Nëse nuk do të zbulohej vrasja e Liridonës, bashkëshorti i saj Naimi, do të përfitonte 850 mijë euro nga sigurimi

Lajme
Motivet e vrasjes së Liridonës, këshilltarja e Albulena Haxhiut përplaset me ish-hetuesin

Motivet e vrasjes së Liridonës, këshilltarja e Albulena Haxhiut përplaset me ish-hetuesin

Lajme
Berisha: Nuk ishte plani i vetëm i Naimit, ishte menduar edhe një inskenim me veturë

Berisha: Nuk ishte plani i vetëm i Naimit, ishte menduar edhe një inskenim me veturë

Lajme
Babai i Naim Murselit: Nuk më pranuan në rivarrimin e Liridonës, më thanë “miqësia jonë ka përfunduar”

Babai i Naim Murselit: Nuk më pranuan në rivarrimin e Liridonës, më thanë “miqësia jonë ka përfunduar”

Lajme
Rama publikon pamje nga bulevardit “Xhorxh Bush”: Magjia e festave erdhi

Rama publikon pamje nga bulevardit “Xhorxh Bush”: Magjia e festave erdhi

Komunat
Kalo në kategori