Dieta e kryeministres së famshme britanike, Margaret Thatcher, nuk ishte një temë e veçantë e vëmendjes së medias dhe publikut

Vetëm kohët e fundit, kur u zbulua se Thatcher mbante një vijë të përkryer të hollë gjatë mandatit të saj me ndihmën e një diete të veçantë, interesi për zakonet e saj ushqyese u rrit.

Dieta Margaret Thatcher, ndërkohë, është bërë një nga më të popullarizuarat.

Kjo dietë me bazë vezësh u zhvillua nga nutricionistë nga Klinika e famshme Amerikane Mayo.

Dieta përfshin një kombinim të produkteve, bazuar në vezë dhe fruta agrume. Siguron djegie efikase të dhjamit në një kohë të shkurtër, pa pasoja për trupin.

Reklama

Shtatë rregulla për dietën Margaret Thatcher

1. Dreka dhe darka mund të ndryshojnë.
2. Nëse sasia e saktë nuk është e specifikuar, produkti juaj i preferuar mund të hahet në sasinë që ju përshtatet.
3. Vezët mund të zëvendësohen pjesërisht ose plotësisht me djathë.
4. Ëmbëlsirat mund të përdoren, por pa ëmbëltues.
5. Hani fruta dhe pini shumë ujë të pastër.
6. Mos hani para se të ndiheni të uritur.
7. Ulni sasinë e kripës në minimum, zëvendësojeni me erëza.

Reklama

Produkte të ndaluara:

▪ Qengji dhe mish derri i yndyrshëm;
▪ Banane, mango, fiq, rrush;
▪ Patate, misër;
▪ Qumësht, gjalpë djathi;
▪ Yndyra shtazore, margarinë;
▪ Supa me yndyrë;
▪ Makarona dhe ëmbëlsira;
▪ Sheqeri dhe produktet e sheqerit;
▪ Alkooli

Reklama

Dieta nuk është e përshtatshme për njerëzit alergjikë ndaj ushqimeve të caktuara, për njerëzit që vuajnë nga probleme të zemrës ose veshkave, si dhe gjatë shtatzënisë.

Para se të filloni këtë dietë, këshillohuni me një mjek!

Për të qëndruar në formë, Margaret Thatcher, zonja “çeliku”, iu përmbajt kësaj diete për 28 ditë.

JAVA E PARË

Mëngjesi është i njëjtë çdo ditë: 1-2 vezë të ziera; 1 grejpfrut; çaj ose kafe pa sheqer.

Dita e parë:

Dreka: mollë, dardhë dhe gjysmë portokalli.
Darka: 400 gram viçi pa yndyrë.

Reklama

Dita e dytë:

Dreka: gjoks pule të pjekur, sallatë me lëng limoni.
Darka: 2 vezë të ziera, sallatë me kastravec të freskët me aguliçe; gjysmë grejpfrut; 1 dolli.

Reklama

Dita e tretë:

Dreka: sallatë me djathë dhe domate, majdanoz të freskët dhe 1 tost me bukë drithërash.
Darka: mish i zier me barishte dhe mustardë, lakër, karota dhe sallatë limoni.

Dita e katërt:

Dreka: sallatë frutash me kos me pak yndyrë.
Darka: pule e pjekur me shafran i Indisë dhe koriandër, sallatë domate dhe kastravec me selino.

Dita e pestë:

Dreka: 2 vezë të ziera, sallatë me karota të ziera dhe bizele të njoma të kalitura me salcë soje.
Darka: peshk i pjekur në skarë, sallatë me grejpfrut dhe aguliçe.

Dita e gjashtë:

Reklama

Dreka: ‘smoothie’ me bazë uji.
Darka: viçi i zier me sallatë kastravec.

Reklama

Dita e shtatë:

Dreka: pulë e zier, sallatë domate dhe borzilok.
Darka: speca të pjekur me hudhër dhe barishte, bukë të thekur.

JAVA E DYTË

Mëngjesi përsëritet gjatë gjithë javës: 1-2 vezë të ziera, grejpfrut, çaj ose kafe të pa ëmbëlsuar.

Dita e parë:

Dreka: viçi i pjekur me perime të freskëta.
Darka: 2 vezë të ziera dhe grejpfrut.

Dita e dytë:

Dreka: gjoks pule të pjekur me piper ose karotë.
Darka: 2 vezë të ziera, 1 portokall.

Dita e tretë:

Dreka: – viçi i pjekur me një sallatë me lakër, kastravec dhe bimë.
Darka: 2 vezë të ziera dhe 3 mandarina.

Reklama

Dita e katërt:

Dreka: 2 vezë të ziera, sallatë djathi feta me barishte, kunguj të njomë dhe karota.
Darka: 2 vezë të ziera, 1 portokall.

Reklama

Dita e pestë:

Dreka: – peshk i pjekur me limon dhe rozmarinë.
Darka: 2 vezë të ziera, 1 grejpfrut.

Dita e gjashtë:

Dreka: pulë e zier, sallatë domate me piper, 1 portokall.
Darka: 1 vezë e zier, sallatë frutash me grejpfrut, kos me pak yndyrë.

Dita e shtatë:

Dreka: pule e pjekur me domate, kungull i njomë, hudhër dhe barishte, 1 portokall.
Darka: 2 vezë të ziera, sallatë kastravec të freskët me selino.

JAVA E TRETË

Reklama

Mëngjesi është i njëjtë: 2 vezë të ziera dhe grejpfrut.

Dita e parë:

Vetëm frutat lejohen gjatë gjithë ditës.

Dita e dytë:

Mund të hani vetëm perime të gatuara.

Dita e tretë:

Vetëm frutat dhe perimet hahen gjatë gjithë ditës.

Dita e katërt:

Katër vakte të përbërë nga pjesë të vogla të peshkut të skuqur ose të pjekur, marule, perime të gatuara ose të pjekura.

Reklama

Dita e pestë:

Mish i pjekur ose i gatuar, perime të freskëta ose të gatuara. Të gjitha produktet duhet të ndahen në 4 pjesë të barabarta që do të hani gjatë ditës.

Ditët gjashtë dhe shtatë:

Reklama

Në ditët më të vështira, lejohet vetëm një lloj fruti kur ndiheni të uritur.

JAVA E KATËRT

Nga përbërësit e listuar duhet të hani 5 deri në 6 vakte në ditë, në sasi më të vogla. Është e ndaluar të shtoni ushqime të tjera.

/Telegrafi/