LAJMI I FUNDIT:

Dhjetë filmat që vlejnë t’i shihni gjatë majit 2023

Dhjetë filmat që vlejnë t’i shihni gjatë majit 2023
Michael J Fox

Kritiku i filmit, Nicholas Barber, ka përgatitur listën e radhës për filmat që ia vlejnë t’i shihni gjatë muajit maj të këtij viti. Listën e tij Telegrafi e transmeton si më poshtë.

Reklama

1. REALITY

Regjia: Tina Satter; Skenari: Tina Satter dhe James Paul Dallas; Bazuar në dramën Is This A Room nga Tina Satter; Luajnë: Sydney Sweeney, Marchánt Davis, Josh Hamilton

2. WHAT’S LOVE GOT TO DO WITH IT?

Regjia: Shekhar Kapur; Skenari: Jemima Khan; Luajnë: Lily James, Shazad Latif, Shabana Azmi, Emma Thompson, Sajal Aly, Oliver Chris …

3. YOU HURT MY FEELINGS

Regjia: Nicole Holofcener; Skenari: Nicole Holofcener; Luajnë: Julia Louis-Dreyfus, Tobias Menzies, Michaela Watkins, Arian Moayed, Owen Teague …

4. MASTER GARDENER

Regjia: Paul Schrader; Skenari: Paul Schrader; Luajnë: Joel Edgerton, Sigourney Weaver, Quintessa Swindell …

5. HYPNOTIC

Regjia: Robert Rodriguez; Skenari: Robert Rodriguez; Luajnë: Ben Affleck, Alice Braga, J. D. Pardo, Hala Finley, Dayo Okeniyi …

6. STILL: A MICHAEL J FOX MOVIE

Dokumentar për aktorin Michael J Fox; Regjia: Davis Guggenheim

7. GUARDIANS OF THE GALAXY VOL. 3

Regjia: James Gunn; Skenari: James Gunn; Bazuar në stripin Guardians of the Galaxy nga Dan Abnett; Luajnë: Chris Pratt, Zoe Saldaña, Dave Bautista, Karen Gillan, Pom Klementieff, Vin Diesel, Bradley Cooper …

8. THE LITTLE MERMAID

Regjia: Rob Marshall; Skenari: David Magee; Bazuar në skenarin e filmit të animuar të vitit 1989, The Little Mermaid nga Ron Clements dhe John Musker, si dhe në përrallën me të njëjtin titull nga Hans Christian Andersen; Luajnë: Halle Bailey, Jonah Hauer-King, Daveed Diggs, Jacob Tremblay, Noma Dumezweni …

9. FAST X

Regjia: Louis Leterrier; Skenari: Dan Mazeau dhe Justin Lin; Luajnë: Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Tyrese Gibson, Chris “Ludacris” Bridges, Jason Momoa, Nathalie Emmanuel …

10. THE EIGHT MOUNTAINS

Regjia: Felix van Groeningen dhe Charlotte Vandermeersch; Skenari: Felix van Groeningen dhe Charlotte Vandermeersch; Bazuar në romanin Le otto montagne nga Paolo Cognetti; Luajnë: Luca Marinelli, Alessandro Borghi, Filippo Timi …

/Telegrafi/