LAJMI I FUNDIT:

Dhimbja në pjesë të caktuara të trupit mund të zhduket nëse shtypni këto pika në vesh

Dhimbja në pjesë të caktuara të trupit mund të zhduket nëse shtypni këto pika në vesh
Reklama

Rezultatet janë të mahnitshme!

Refleksologjia është një fushë e mjekësisë që zgjidh problemin e dhimbjes duke shtypur disa vende të trupit.


Është një metodë veçanërisht e përshtatshme për aplikim në vesh, sepse aty ka shumë mbaresa nervore.

Me ndihmën e një kapëseje, e cila ushtron presion mbi një nerv specifik, mund të zgjidhet sikleti ose dhimbja. Duke shtypur në pika të caktuara, dhimbja në pjesë të caktuara të trupit mund të zgjidhet, transmeton Telegrafi.

Nëpërmjet këtyre gjashtë pikave veshi lidhet me të gjitha pjesët e trupit:

1. Shpatullat dhe kurrizi

Pjesa e sipërme e veshit është e lidhur me shpinën dhe shpatullat. Mbajeni një kapëse për 60 sekonda dhe në këtë mënyrë do të largoni tensionin dhe do të reduktoni dhimbjen. Për rezultate optimale, procedura duhet të përsëritet disa herë në ditë.

2. Organet

Kjo pikë është e lidhur me të gjitha organet e trupit. Madje edhe një masazh i lehtë me gishta mund të ndihmojë. Megjithatë, nëse vërtet keni dhimbje të brendshme, duhet të kërkoni ndihmë mjekësore.

3. Nyjat

Pjesa e sipërme e mesme e veshit u përket nyjave. Për ndaljen e dhimbjes së krahëve dhe këmbëve, një kapëse është shpëtim. Nëse keni dhimbje kronike, ndoshta një mjek është zgjidhja më e mirë!

Sinuset dhe fyti

Kjo pjesë e poshtme e veshit është e lidhur me sinuset paranazale dhe fytin. Kur është ftohtë ose është përfshirë një infeksion i sinusit, një kapëse mund të bëjë mrekulli.

Tretja

Pak sipër llapës së veshit është pika që lidhet me tretjen. Dhimbjet ose ngërçet e barkut mund të reduktohen apo edhe të eliminohen plotësisht. Meqë ra fjala, metoda mund të aplikohet edhe në mënyrë parandaluese…

Koka dhe zemra

Veshi është i lidhur me dy pjesët më të rëndësishme të trupit – kokën dhe zemrën. Dhimbjet e kokës ose problemet e zemrës mund të reduktohen nëse vendosni një kapëse në këtë vend, ose e masazhoni me gishta. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

Shëndetësi
Bima më shëruese në planet, e cila rritet në lëvore druri: Nobelisti me të ka shëruar kancerin!

Bima më shëruese në planet, e cila rritet në lëvore druri: Nobelisti me të ka shëruar kancerin!

Të njohim produktet
A shkaktojnë diabet ushqimet me sheqer? Ç’duhet të dini

A shkaktojnë diabet ushqimet me sheqer? Ç’duhet të dini

Shëndetësi Lajme
Ushqimet që lehtësojnë dhimbjen e kokës: Falë përbërjes së tyre mund t'ju ndihmojnë shumë!

Ushqimet që lehtësojnë dhimbjen e kokës: Falë përbërjes së tyre mund t'ju ndihmojnë shumë!

Nutricion
Probiotikë për shëndetin e hapësirës së gojës

Probiotikë për shëndetin e hapësirës së gojës

Shëndetësi Lajme
Ndihmojnë në përthithje: Frutat që duhet t’i konsumoni më shpesh në rast të mungesës së hekurit

Ndihmojnë në përthithje: Frutat që duhet t’i konsumoni më shpesh në rast të mungesës së hekurit

Të njohim produktet
Kalo në kategori