Dëshmitarët okularë kanë treguar se një burrë është ‘hedhur’ nga një nga pajisjet për argëtim në një park lojërash në Uells.

Kështu, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Park Oakwood në Pembrokeshire, në jug-perëndim të Uellsit, u evakuua pas një incidenti “shqetësues”.

Dhe një dëshmitar okular ka përshkruar se kishte dëgjuar “ulërima të tmerrshme” dhe kishte parë njerëzit në panik në park përpara se të mbyllej për shkak të një urgjence mjekësore të dielën, më 23 tetor.

Sean Hayes nga Londra po vizitonte Oakwood Theme Park në Pembrokeshire me gruan dhe vajzën e tij dhe ata ishin ndër njerëzit e parë që u gjenden atje rreth orës 12:45 pasdite.

Reklama

Siç bëhet e ditur, një person u dërgua në spital me ambulancë ajrore pasi Shërbimi i Ambulancës së Uellsit dhe Ambulanca ajrore e Uellsit morën pjesë.

Reklama

Drejtoria e Shëndetësisë dhe Sigurisë është duke hetuar ngjarjen.

Ndërsa natyra e incidentit nuk është konfirmuar, zoti Hayes i tha WalesOnline se më pak se një minutë pas udhëtimit ata dëgjuan “ulërima të tmerrshme”.

“Unë bërtita që udhëtimi të ndalonte dhe stafi ishte qartë në panik për ta ndaluar atë”, tha ai për atë që ndodhi.

Duke përshkruar skenat pas zbarkimit të udhëtimit, zoti Hayes tha se ai vuri re njerëz duke përfshirë një grup vajzash të tronditur dhe i pyeti nëse ishin mirë, “që qartësisht nuk ishin”.

Reklama

Pasi shkoi të merrte çantën e tij, ai tha se pa një burrë të shtrirë në tokë, duke shtuar se anëtarët e stafit nga parku dhe mjekët ndihmës ishin të pranishëm.

“Brenda 20 minutash mbërriti një ambulancë ajrore dhe pashë gjithashtu shumë policë që u shfaqën”, tha zoti Hayes, duke shtuar se anëtarëve të publikut më pas iu tha se do të duhej të largoheshin nga parku.

Reklama

Është raportuar se incidenti ka të bëjë me udhëtimin me Treetops, por kjo nuk është konfirmuar.

Shërbimi i Ambulancës së Uellsit tha se ata u thirrën në vendngjarje në orën 13:00. Një zëdhënëse tha se nuk kishte detaje të mëtejshme menjëherë. /Telegrafi/