LAJMI I FUNDIT:

Deputetët zviceranë refuzojnë lejimin e transferimit të armëve në Ukrainë

Deputetët zviceranë refuzojnë lejimin e transferimit të armëve në Ukrainë

Dhoma e ulët e parlamentit të Zvicrës të enjten votoi kundër një propozimi që do të kishte autorizuar në mënyrë specifike transferimin e armëve të prodhimit zviceran në Ukrainë.

Reklama

Votimi në parlament erdhi pasi presidenti zviceran Alain Berset u takua me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në samitin e Komunitetit Politik Evropian në Moldavi, ku dyshja diskutuan çështjen e eksporteve të materialit luftarak.

Dhe siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, Këshilli Kombëtar në Bernë votoi 98-75 kundër një nisme parlamentare të paraqitur nga një komision.

Jean-Luc Addor, i Partisë Popullore Zviceriane, populiste, të krahut të djathtë — më e madhja në Këshillin Kombëtar — tha në Këshill se “të pranosh këtë nismë do të thotë të përkushtohesh ndaj një prej protagonistëve, që është gjithashtu në vetë titullin e saj ( “Lex Ukraine”). Prandaj duke shkelur neutralitetin”.

Pozicioni afatgjatë i Zvicrës ka qenë ai i neutralitetit ushtarak të armatosur mirë dhe vendi pa dalje në det me 8.8 milionë banorë ka rekrutim të detyrueshëm për burrat.

Çështja e traditës së neutralitetit të Zvicrës është debatuar ashpër që nga agresioni i plotë i Ukrainës nga Rusia në shkurt të vitit 2022.

Ndërsa vendi i pasur alpin, i cili nuk është anëtar i Bashkimit Evropian, ka ndjekur shembullin e bllokut ndaj sanksioneve që synojnë Moskën, ai deri më tani ka treguar më pak fleksibilitet në neutralitetin e tij ushtarak.

Kështu, me gjithë presionin nga Kievi dhe aleatët e saj, Zvicra deri më tani ka refuzuar të lejojë vendet që mbajnë armë të prodhimit zviceran t’i eksportojnë ato në Ukrainë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Evropa
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Evropa
Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen

Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen "historike" të mbrojtjes raketore prej 3.5 miliardë dollarësh

Botë
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Kalo në kategori