Në kohën kur janë intensifikuar përpjekjet për ecjen para në dialogun Kosovë-Serbi dhe arritjen e një marrëveshjeje, këshilltari i lartë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Derek Chollet të martën në mbrëmje ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Për këtë çështje gjatë kësaj jave ishte për vizitë në Prishtinë edhe i dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak.

Ndërsa, javën që po lëmë pas, në vend janë dhënë dy dorëheqje në sektorin e shëndetësisë. Drejtori i Onkologjisë Arben Bislimi ka dhënë dorëheqje nga pozita e ushtruesit të detyrës së drejtorit të Klinikës së Onkologjisë, ndërkaq dorëheqje të enjten dha edhe Pranvera Zejnullahu-Raçi nga ushtruesja e detyrës së Drejtoreshës së Përgjithshme të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës.

Reklama
Reklama

Chollet i kërkon Kurtit ta pranojë propozimin evropian për normalizimin e raporteve me Serbinë

Zyrtari amerikan Derek Chollet të martën ka biseduar përmes telefonit me Kurtin, të cilit i ka kërkuar të pranojë propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

Chollet përmes një postimi në Twitter njoftoi se temë kryesore e bisedës ishte synimi i përbashkët për avancimin e integrimit evropian dhe euroatlantik të Kosovës dhe dialogu.

”Sot fola me Albin Kurtin për të diskutuar propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë dhe për t’i kërkuar Kosovës që ta pranojë atë. Ndër temat kryesore ishte edhe partneriteti ynë dhe synimi i përbashkët për avancimin e integrimit evropian dhe euroatlantik të Kosovës”, ka shkruar Chollet, transmeton Telegrafi.

Reklama
Reklama

Këshilltari amerikan, Derek Chollet gjatë një vizite në Prishtinë, janar 2023

“Ne diskutuam gjithashtu për rëndësinë e karakterit multietnik të Kosovës dhe ecjen përpara me diskutimet për Asociacionin e Komunave me shumicë Serbe në kontekstin e dialogut me Serbinë dhe nevojën që serbët e Kosovës të kthehen në institucione”, ka shkruar Chollet.

Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit: Kosova dhe Serbia duhet të marrin vendime të vështira Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit: Kosova dhe Serbia duhet të marrin vendime të vështira

Ndërkaq, në lidhje me zhvillimet e fundit në vend dhe kërkesën për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, të enjten kryeministri i vendit, Albin Kurti përsëriti se Kushtetuta dhe Pavarësia e Kosovës nuk lejojnë formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Në një deklarim për media, kreu i ekzekutivit tha se ata që e kërkojnë Asociacionin duhet të tregojnë se pse nuk mjafton plani i Ahtisarit.

Reklama
Reklama

Lajçak pas takimit me Kurtin: Jemi dakorduar se të gjitha marrëveshjet duhet të zbatohen

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak të mërkurën mbrëma ishte për vizitë në Kosovë, gjersa është intensifikuar dialogu Kosovë-Serbi, në përpjekje për arritjen e një marrëveshjeje.

Lajçak pas takimit me kryeministrin Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi në një postim në Twitter ka shkruar se kanë biseduar për hapat e mëtejmë në dialog.

Ai bëri të ditur se kanë rënë dakord se të gjitha marrëveshjet e kaluara që janë arritur në kuadër të dialogut duhet të zbatohen plotësisht.

Takimi i kryeministrit Albin Kurti me të dërguarin e BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak gjatë një vizite të paparalajmëruar në Prishtinë

Reklama

“U ktheva sot në Kosovë për të vazhduar diskutimet e mia të sinqerta, të hapura dhe intensive me Kryeministrin Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi për hapat e ardhshëm dhe rrugën përpara për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. Ne gjithashtu ramë dakord që të gjitha marrëveshjet e kaluara nga dialogu duhet të zbatohen plotësisht”, shkruan Lajçak.

Reklama

Ndryshe, marrëveshja për Asociacionin e Komunave me Shumicë serbe është në ndër marrëveshjet që janë arritur në kuadër të dialogut në Bruksel.

Kurti flet pas takimit me Lajçakun: Marrëveshja me Serbinë duhet ta ketë njohjen reciproke në qendër Kurti flet pas takimit me Lajçakun: Marrëveshja me Serbinë duhet ta ketë njohjen reciproke në qendër

Por, lidhur me deklaratën e Lajçakut, është shprehur edhe Kurti. Teksa foli për takimin që zhvilloi të mërkurën mbrëma me të dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun me Serbinë, Miroslav Lajçak, ai tha se nuk do të tolerojnë që në këtë proces, Asociacioni të vihet si parakusht.

Reklama

Sipas tij, asnjë nga 33 marrëveshjet e nënshkruara në dialogun e Brukselit nuk duhet të ketë prioritet hierarkik dhe se “10 nenet në planin evropian nuk tolerojnë që një nen nga fundi të sillet si i pari”.

Dorëheqjet në ShSKUK-ja

Shërbimi Spitalor, Klinik dhe Universitar gjatë javës është ballafaquar me dy dorëheqje.

Reklama

Arben Bislimi ka dhënë dorëheqje nga pozita e ushtruesit të detyrës së drejtorit të Klinikës së Onkologjisë, ndërkaq dorëheqje dha edhe Pranvera Zejnullahu-Raçi nga ushtruesja e detyrës së drejtoreshës së Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës (ShSKUK).

Dorëheqjet në ShSKUK, Haxhiu i PDK-së: Shëndetësia drejt degradimit Dorëheqjet në ShSKUK, Haxhiu i PDK-së: Shëndetësia drejt degradimit

Dorëheqjen e Bislimit e kishin konfirmuar për Telegrafin edhe nga Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës.

Reklama

Në përgjigjen e tyre thuhej se Bislimi ka dhënë dorëheqje për arsye personale.

“Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ju konfirmon se për shkaqe personale ka dhënë dorëheqje nga pozita e u.d. drejtorit të Klinikës së Onkologjisë, Dr. Arben Bislimi”, kanë thënë nga SHSKUK-ja, duke shtuar se së shpejti pritet të caktohet u.d. drejtori i ri i Klinikës së Onkologjisë.

Ndërkaq, pasi Pranvera Raçi kishte dhenë dorëheqje nga pozita e ushtrueses së detyrës së drejtoreshës së ShSKUK-së, në këtë pozitë është edhe Narqize Arenliu-Hoxhaj.

Reklama

Pas dorëheqjeve në ShSKUK, deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu ka reaguar duke thënë se shëndetësia po shkon drejt degradimit.

Reklama

“Skandale, keqpërdorime, dorëheqje e largime nga sektori publik. Shëndetësia jonë çdo ditë po shkon drejt degradimit”, kishte thënë Haxhiu. /Telegrafi/