Koreja e Jugut do të arrijë imunitetin e tufave nga Covid-19 deri në vjeshtë, ka thënë kryeministri i saj për BBC, pavarësisht nga fillimi i mëvonshëm i programit të saj të vaksinimit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, vendi ishte një nga vendet e para të goditura nga pandemia vitin e kaluar dhe u bë një model për testimin masiv dhe masat agresive të gjurmimit të kontakteve.

Por vaksinimet kanë qenë shumë më të ngadalta.

Siç bëhet e ditur, zyrtarët shëndetësorë do të fillojnë të vaksinojnë stafin mjekësor në spitale dhe shtëpitë e kujdesit më vonë këtë javë.

Qëllimi është të jepen dozat për rreth 800,000 njerëz gjatë muajit të ardhshëm duke përdorur vaksinat e prodhuara nga AstraZeneca dhe Pfizer-BioNTech.

Në një intervistë një vit pasi ai u bë “figura e coronavirusit” e vendit, kryeministri Chung Sye-kyun mbrojti shpërndarjen e mëvonshme dhe tha se kjo i lejoi zyrtarët e Koresë së Jugut të shihnin se si vaksina kishte reaguar diku tjetër.

“Nuk është një qëllim i lehtë për t’u arritur, por ne synojmë të përfundojmë grupin e parë të vaksinimeve në 70% të popullsisë sonë deri në fund të tremujorit të tretë në shtator. Unë besoj se është e mundur”.

Qeveria ka blerë më shumë vaksina se sa janë të nevojshme për 55 milionë njerëz të vendit, por shumica e këtyre furnizimeve nuk pritet të mbërrijnë deri rreth korrikut.

Dhe kjo u jep punonjësve të shëndetësisë vetëm disa muaj për të përmbushur afatin e fundit të qeverisë. /Telegrafi/