LAJMI I FUNDIT:

Cilat janë vlerat normale të sheqerit në gjak?

Cilat janë vlerat normale të sheqerit në gjak?

Shenjat e diabetit tip 2 shfaqen gradualisht dhe mund të jenë të fshehura për shumë kohë. Për këtë arsye ne rekomandojmë që disa grupe të popullatës të testohen edhe nëse nuk kanë shenja.

Reklama

Dr. Rreze Serhati Morina
Endokrinologe
tel. 049667722

∙ Secili person që ka indeksin e masës trupore mbi 25 (pa marrë parasysh moshën), që ka shtypje të lartë të gjakut, që ka kolesterol të rritur, bën jetë sedentare, që ka pasur sindromën e vezoreve policistike dhe nëse ka familjarë me diabet.

∙ Secili person mbi 45 vjeç këshillohet që ta bëjë testin e sheqerit në gjak dhe nëse del mirë ta përsërisë çdo 3 vjet.

∙ Gratë që kanë pasur diabet gestacional duhet të testohen për diabet çdo 3 vjet.

∙ Secili person me prediabet duhet të testohet çdo vit.

Cilat janë analizat që bëhen për diabet dhe prediabet?

Testi i hemoglobinës së glukolizuar (HbA1C). Këtë analizë mund ta bëni edhe nëse keni ngrënë ose keni pirë. Matet përqindja e sheqerit në gjak të ngjitur për hemoglobinën (që është proteina në rruazat e kuqe të gjakut e cila e bart oksigjenin).

HbA1C e tregon mesataren e sheqerit në gjak në 2-3 muajt paraprakë. Vlera baras ose mbi 6.5% në dy matje të veçanta tregon për diabet. Vlera midis 5.7 dhe 6.4% sugjeron për prediabet, kurse nën 5.7% konsiderohet normale.

Testimi rastësor i sheqerit në gjak. Merret gjaku në cilëndo orë të ditës, pa marrë parasysh kur keni ngrënë dhe vlera mbi 11.1 mmol/L sugjeron për diabet..

Glikemia esëll (dmth marrja e mostrës së gjakut në mëngjes pasi nuk keni pirë as ngrënë). Normale është vlera nën 5.6 mmol/L. Vlera midis 5.6 dhe 6.9 mmol/L quhet prediabet. Nëse glikemia është mbi 7 mmol/L në dy matje të veçanta konsiderohet diabet.

OGTT (Oral glucose tolerance test). Ky test bëhet kështu: caktohet vlera e sheqerit në gjak në mëngjes pasi që nuk keni pirë as nuk keni ngrënë. Pastaj, mjeku ju thotë që ta pini një gotë ujë me sheqer dhe ju matet sheqeri në gjak pas 1 dhe pas 2 orësh.

Te diabeti tip 1 bëhet analiza e urinës për të konfirmuar praninë e substancave të cilat lirohen kur organizmi shfrytëzon muskujt dhe yndyrat për prodhimin e energjisë. Kjo ndodhë atëherë kur insulina është e pamjaftueshme për ta shfrytëzuar sheqerin për energji.

Do t’ju rekomandohet që nëse dyshohet për diabet tip 1 t’i bëni edhe caktimin e autoantitrupave që janë qeliza imunitare që i shkatërrojnë indet që prodhojnë insulinën duke i njohur gabimisht si të huaja. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Shtatë lloje frutash që përmbajnë një përqindje të lartë kalciumi: Një mineral jashtëzakonisht i rëndësishëm

Shtatë lloje frutash që përmbajnë një përqindje të lartë kalciumi: Një mineral jashtëzakonisht i rëndësishëm

Të njohim produktet
Katër gjendje të rënda që mund të shoqërohen me ndryshime në buzë

Katër gjendje të rënda që mund të shoqërohen me ndryshime në buzë

Shëndetësi
Si ndikon puna e zorrëve dhe shëndeti i mikrobiomës në zhvillimin e disa sëmundjeve autoimune

Si ndikon puna e zorrëve dhe shëndeti i mikrobiomës në zhvillimin e disa sëmundjeve autoimune

Shëndetësi Lajme
Një ushtrim me të cilin marramendja do të kalojë në më pak se një minutë

Një ushtrim me të cilin marramendja do të kalojë në më pak se një minutë

Shëndetësi
Era e pakëndshme e gojës, dhe problemi shëndetësor

Era e pakëndshme e gojës, dhe problemi shëndetësor

Shëndetësi Lajme
A mundet hunda artificiale të “nuhasë” sëmundjet, si dhe ushqimin e prishur?

A mundet hunda artificiale të “nuhasë” sëmundjet, si dhe ushqimin e prishur?

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori