LAJMI I FUNDIT:

ChatGPT arriti një milion përdorues vetëm pesë ditë pas lansimit – shumë më shpejtë se platformat tjera

ChatGPT arriti një milion përdorues vetëm pesë ditë pas lansimit – shumë më shpejtë se platformat tjera

Sipas informacioneve që vijnë nga vetë shërbimi, mjeti i AI ChatGPT arriti një milion përdorues vetëm pesë ditë pas lansimit në nëntor të vitit të kaluar.

Bëhet fjalë për platformën që mund të prodhojë tekste të ngjashme me njeriun dhe që është përdorur për të gjitha llojet e përdorimeve, nga shkrimi i tregimeve të shkurtra, prozës, muzikës, zgjidhja e problemeve matematikore dhe kryerja e përkthimeve, përcjell Telegrafi.

Themeluesi i Microsoft, Bill Gates, ka paralajmëruar tashmë se teknologjia e AI si ChatGPT “mund të zëvendësojë njerëzit në punë me jakë të bardhë”.

Dhe Microsoft konfirmoi së fundmi një investim shumë milionë dollarësh në kompaninë amerikane OpenAI, krijuese e ChatGPT.

Por sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, shërbimeve të tjera të njohura në internet në përgjithësi u është dashur shumë më tepër kohë për të arritur shifrën e një milion përdoruesve.

Reklama

Instagrami është ndër ata që i afrohen më shumë. Shërbimi popullor i mediave sociale arriti një milion përdorues në vetëm 2.5 muaj, megjithëse i matur përmes shkarkimeve të aplikacionit.

Spotify dhe Dropbox gjithashtu e arritën këtë shpejt – në pesë dhe shtatë muaj, përkatësisht, duke qenë shërbime që si ChatGPT ofrojnë një përdorim praktik të menjëhershëm.

Përveç Instagram-it, shërbimet e mediave sociale zakonisht kërkonin pak më shumë kohë për të fituar një milion përdorues. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Investitori i ChatGPT-s: Inteligjenca Artificiale mund të lirojë njerëzimin nga nevoja për të punuar

Investitori i ChatGPT-s: Inteligjenca Artificiale mund të lirojë njerëzimin nga nevoja për të punuar

Teknologji
Apple fiton apelin kundër vendimit të Britanisë së Madhe për të hetuar shfletuesin e saj mobil

Apple fiton apelin kundër vendimit të Britanisë së Madhe për të hetuar shfletuesin e saj mobil

Teknologji
Italia ndalon ChatGPT-n

Italia ndalon ChatGPT-n

Teknologji
Samsung Galaxy Tab S7 FE, Galaxy Tab A8 10.5 marrin përditësimin One UI 5.1

Samsung Galaxy Tab S7 FE, Galaxy Tab A8 10.5 marrin përditësimin One UI 5.1

Teknologji
BE-ja paralajmëron TikTokun se duhet të jetë në përputhje me rregullat e reja në internet ose të përballet me një ndalesë

BE-ja paralajmëron TikTokun se duhet të jetë në përputhje me rregullat e reja në internet ose të përballet me një ndalesë

Teknologji
Japonia do të kufizojë eksportet e pajisjeve të prodhimit të çipave, ndërsa përputhet me kufizimet e SHBA-së ndaj Kinës

Japonia do të kufizojë eksportet e pajisjeve të prodhimit të çipave, ndërsa përputhet me kufizimet e SHBA-së ndaj Kinës

Teknologji
Kalo në kategori