LAJMI I FUNDIT:

Çfarë mund të bëjnë Republikanët nëse marrin kontrollin e Senatit?

Çfarë mund të bëjnë Republikanët nëse marrin kontrollin e Senatit?

Zgjedhjet në SHBA për mesmandat do të përcaktojnë fituesin që do ta kontrollo Kongresin.

Kongresi përbëhet nga dy pjesë, Dhoma e Përfaqësuesve, e cila vendos se për cilat ligje votohen, dhe Senati i cili mund të miratojë ose bllokojë ligjet, si dhe të konfirmojë emërimet e bëra nga presidenti, transmeton Telegrafi.


Nëse Republikanët mund të fitojnë kontrollin e Kongresit, nëpërmjet një fitimi neto prej pesë vendeve në Dhomën e Përfaqësuesve dhe një vendi shtesë në Senat, kjo do t’u japë atyre fuqinë për të bllokuar pjesën më të madhe të agjendës së Joe Biden në dy vitet e ardhshme.

Për sa i përket asaj çfarë mund të bëjnë Republikanët, GOP-i ka interes në shumë hetime ndaj presidentit, duke përfshirë tërheqjen e ushtrisë amerikane nga Afganistani dhe politikat e administratës së Biden kundër COVID-19.

Gjithashtu mund të shohim se Republikanët po mbyllin komitetin e 6 janarit, i cili po heton sulmin ndaj Kapitolit të SHBA-së.

Në Kongres, një Dhomë e kontrolluar nga Republikanët do të jetë në gjendje të bllokojë projektligjet që adresojnë prioritetet demokratike si të drejtat e abortit dhe ndryshimet klimatike.

Republikanët gjithashtu mund të iniciojnë një përballje mbi kufirin e borxhit të vendit, që mund të tronditë tregjet financiare dhe të nisë hetimet ndaj administratës dhe familjes së Bidenit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E thotë kryeministri britanik: Nëse mposht Ukrainën, Putini nuk do të ndalet në kufirin me Poloninë

E thotë kryeministri britanik: Nëse mposht Ukrainën, Putini nuk do të ndalet në kufirin me Poloninë

Botë
Deklarata skandaloze e Millorad Dodikut nga Rusia: Nuk duam ta ndajmë ajrin me boshnjakët

Deklarata skandaloze e Millorad Dodikut nga Rusia: Nuk duam ta ndajmë ajrin me boshnjakët

Bosnja
Ukrainasit pretendojnë se shkatërruan 314 tanke dhe autoblinda ruse gjatë betejës gjashtëmujore për Novomykhailivkan

Ukrainasit pretendojnë se shkatërruan 314 tanke dhe autoblinda ruse gjatë betejës gjashtëmujore për Novomykhailivkan

Evropa
Rusia fillon tërheqjen e trupave nga Nagorno-Karabaku

Rusia fillon tërheqjen e trupave nga Nagorno-Karabaku

Botë
Pamje të Dubait nga hapësira – ja si dukej, para dhe pas përmbytjeve

Pamje të Dubait nga hapësira – ja si dukej, para dhe pas përmbytjeve

Botë
Sunak do të shpallë paketën më të madhe të ndihmës ushtarake të Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën

Sunak do të shpallë paketën më të madhe të ndihmës ushtarake të Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën

Botë
Kalo në kategori