LAJMI I FUNDIT:

Bogoev kritikon heshtjen e deputetëve të RMV-së në seancën konstituive

Bogoev kritikon heshtjen e deputetëve të RMV-së në seancën konstituive

Në seancën e fundit konstituive të Kuvendit, heshtja e deputetëve të rinj të Bashkimit Socialdemokrat dhe Koalicionit për Ardhmëri Evropiane ka nxitur kritika brenda partisë. Stefan Bogoev, një anëtar i LSDM-së, ka shprehur pakënaqësinë e tij në rrjetet sociale, duke theksuar se deputetët janë zgjedhur për të debatuar dhe diskutuar çështjet në Kuvend, jo vetëm për të qenë prezent fizikisht. Ai vlerëson se deputetët duhet të diskutojnë në Kuvend, e jo të heshtin.

“Deputetët duhet ta dinë se janë zgjedhur nga populli për të debatuar e diskutuar në Kuvend, jo për të bërë foto dhe për të heshtur!
Sidomos në seancat ku formohet shumica qeverisëse dhe zgjidhet Kryetari i Kuvendit.
LSDM duhet të ketë një rol konstruktiv, por mbi të gjitha korrigjues dhe proaktiv në Kuvend.
Kështu duhet të jetë që në fillim, në të kundërtën partitë tjera do ta marrin hapësirën opozitare”, ka shkruar Bogoev në rrjetet sociale.


18 deputetë të LSDM-së dhe Koalicionit për Ardhmëri Evropiane edhe pse ishin të pranishëm nuk morën pjesë në votimin për zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit.

Në trend Lajme

Më shumë
Arrestohet asambleisti i LVV-së në Prishtinë, ish-asistenti i kryeministrit Kurti

Arrestohet asambleisti i LVV-së në Prishtinë, ish-asistenti i kryeministrit Kurti

Prishtina
Nuk dëshiroi të paguante për ta shikuar lojën në shesh, lirohet asamblisti i LVV-së, Beqiri: Hapësirat publike do të mbrohen gjithmonë

Nuk dëshiroi të paguante për ta shikuar lojën në shesh, lirohet asamblisti i LVV-së, Beqiri: Hapësirat publike do të mbrohen gjithmonë

Lajme
Vërshime të mëdha në Pejë, Muhaxheri thotë se situata është nën kontroll

Vërshime të mëdha në Pejë, Muhaxheri thotë se situata është nën kontroll

Komunat
Shi, shtrëngata dhe breshër – parashikimi i motit për këtë javë

Shi, shtrëngata dhe breshër – parashikimi i motit për këtë javë

Lajme
Çka fitojnë shqiptarët nga qeveria e re në Maqedoni të Veriut?

Çka fitojnë shqiptarët nga qeveria e re në Maqedoni të Veriut?

Politikë
Aksion i madh i Inspektoratit në disa qytete: Mbyllen 30 biznese të “muzikës live” dhe “qendrave të masazheve”

Aksion i madh i Inspektoratit në disa qytete: Mbyllen 30 biznese të “muzikës live” dhe “qendrave të masazheve”

Lajme
Kalo në kategori