Spekulimet për një kamionçinë të mundshme të markës BMW u refuzuan plotësisht nga drejtori i degës australiane të gjigantit gjerman Wikram Pawach.

Ai vuri në dukje se bota nuk ka nevojë për një pick-up bavarez dhe se ai nuk do të jetë kurrë një opsion për BMW.

Thashethemet mbi një pick-up të mundshëm BMW nisën kur rivali i tij Mercedes prezantoi klasën Mercedes-Benz X.

Megjithatë, në Bavari mbeten të fokusuar në prodhimin e makinave luksoze dhe kamionçina premium nuk përputhet me atë histori.