Besiktas shkatërron me pesë gola Galatasarayn, Rashica fiton Superkupën e Turqisë

Dy yjet shqiptarë, Milot Rashica dhe Ernest Muçi janë shpallur kampionë të Superkupës së Turqisë me ekipin e tyre Besiktasin.

Besiktasi arriti që në finale të Superkupës së Turqisë ta mposht me rezultat të thellë 5-0 rivalin Galatasaray për ta fituar trofeun e parë të sezonit.

Rashica në këtë takim u paraqit për 86 minuta dhe ishte njëri ndër lojtarët më të dalluar në fushë, ndonëse nuk gjeti rrjetën.

Ylli kosovar ishte pjesëmarrës në aksionin e golit të dytë i cili u shënua në minutën e 53-të nga Joan Svensson.

Në këtë ndeshje shkëlqeu blerja e re e Besiktasit, sulmuesi italian Ciro Immobile, i cili kontribuoi me dy gola në triumfin e tyre.

Muçi ishte prezent në bankën rezervë për ekipin e legjendës holandeze Giovanni Van Bronckhorst, por që ai nuk mori asnjë minutë në këtë sfidë.

Rashica dhe Muçi do të rikthehen në aksion më datë 11 gusht, atëherë kur do të luajnë ndeshjen e parë të sezonit të ri në kampionatin turk ndaj Samsunsporit të Arbnor Mujës./Telegrafi/

Formacionet e mundshme Barcelona – Real Madrid: El Clasico e parë do të luhet në Amerikë

Reagon për herë të parë Imane Khelif pasi fitoi medaljen e artë

Jo vetëm Chiesa, Thiago Motta i dërgon sinjal të qartë një tjetër ylli të Juventusit se nuk bën pjesë në planet e tij

Real Madridi publikon formacionin zyrtar për ndeshjen miqësore ndaj Barcelonës

Ylli spanjoll i vendosur t’i bashkohet Real Madridit, ka kërkuar ndërprerjen e kontratës tek ekipi aktual