LAJMI I FUNDIT:

Baza ushtarake e Hawaiit lëshoi tre avionë luftarakë – arsyeja mbetet mister

Baza ushtarake e Hawaiit lëshoi tre avionë luftarakë – arsyeja mbetet mister

Tre avionë luftarakë F-22 u nisën nga Joint Base Pearl Harbor-Hickam në Hawaii nga një kërkesë e dukshme nga Administrata Federale e Aviacionit, por detajet mbeten një mister.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ushtria ka qëndruar “e heshtur” për atë që e shtyu patrullën, por konfirmoi se nuk ishte një stërvitje trajnimi dhe erdhi me kërkesë të Administratës Federale të Aviacionit.

Kur u pyet për koment mbi patrullën e së dielës, FAA thjesht tha se “ka një marrëdhënie të ngushtë pune me ushtrinë”.

Dy F-22 Raptors u ngritën nga JBPHH rreth orës 16:00, pasuar nga një F-22 i tretë rreth një orë më vonë, raportoi Hawaii News Now.

Dhe Fox News shkruan se u është drejtuar Forcave Ajrore të Paqësorit duke kërkuar më shumë informacion.

Incidenti erdhi më pak se një javë pasi një tjetër incident i paspecifikuar e shtyu bazën të lëshojë një urdhër bllokimi për disa orë. /Telegrafi/