LAJMI I FUNDIT:

Azerbajxhani refuzoi një takim me krerët e Armenisë, Gjermanisë dhe Francës për shkak se nuk ishte i ftuar Erdogan

Azerbajxhani refuzoi një takim me krerët e Armenisë, Gjermanisë dhe Francës për shkak se nuk ishte i ftuar Erdogan

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev refuzoi të marrë pjesë në takimin me liderët e Armenisë, Francës, Gjermanisë dhe Këshillit Evropian, i cili supozohej të mbahej në qytetin spanjoll të Granadës më 5 tetor (nesër).

“Azerbajxhani refuzoi të marrë pjesë në takimin që ishte planifikuar të mbahej në Granada, Spanjë më 5 tetor”, thuhet në deklaratë.

Sipas agjencisë së lajmeve AP, Azerbajxhani propozoi të ftohej edhe presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, por Parisi dhe Berlini e kundërshtuan idenë. Kjo raportohet se ishte arsyeja kryesore për anulimin e takimit.

Një arsye tjetër, sipas agjencisë së lajmeve, ishin deklaratat e fundit pro-armene të Francës dhe Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel. Azerbajxhani, për shembull, vuri në dukje planet e Francës për ta furnizuar me armë Armeninë, raporton armenpress.

Për më tepër, Baku ndihet i detyruar të diskutojë çështjet rajonale me vendet që ndodhen larg zonës në fjalë. Agjencia e lajmeve thekson se Azerbajxhani mund të marrë pjesë në një takim trepalësh që përfshin Armeninë dhe BE-në.

“Asnjë format në të cilin merr pjesë Franca nuk është i pranueshëm për Azerbajxhanin. Baku nuk do të marrë pjesë në një platformë të tillë”, thuhet në raport.

Takimi ishte planifikuar të zhvillohet në margjinat e samitit të Komunitetit Politik Evropian. Udhëheqësit e Azerbajxhanit dhe Armenisë u takuan më parë në margjinat e samitit të Komunitetit Politik Evropian në Pragë dhe Kishinau.

Në takimin e fundit, në Pragë, morën pjesë presidenti francez, Emmanuel Macron dhe Charles Michel. Franca, Gjermania dhe BE-ja morën pjesë në bisedimet në Kishinau. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Evropa
Biden takohet me gruan dhe vajzën e Navalnyt - paralajmëron sanksione të ashpra kundër Rusisë

Biden takohet me gruan dhe vajzën e Navalnyt - paralajmëron sanksione të ashpra kundër Rusisë

Amerika
Zbulohen dy efekte anësore shumë të rralla që i shkakton vaksina kundër coronavirusit

Zbulohen dy efekte anësore shumë të rralla që i shkakton vaksina kundër coronavirusit

Botë
Skena në Spanjë sikur në filma - zjarrfikësit e guximshëm larguan në momentin e fundit çiftin nga ndërtesa që po digjej

Skena në Spanjë sikur në filma - zjarrfikësit e guximshëm larguan në momentin e fundit çiftin nga ndërtesa që po digjej

Evropa
Një ditë më parë u vranë 65 ushtarë rusë nga ukrainasit që përdorën HIMARS-in amerikan, sot ndodhi sërish një sulm i ngjashëm - ushtarët e Putinit u

Një ditë më parë u vranë 65 ushtarë rusë nga ukrainasit që përdorën HIMARS-in amerikan, sot ndodhi sërish një sulm i ngjashëm - ushtarët e Putinit u "zhdukën nga faqja e dheut"

Evropa
Skenë e pabesueshme nga Italia - një vrimë e madhe 'gëlltiti' veturat dhe njerëzit, ata u shpëtuan nga ushtria

Skenë e pabesueshme nga Italia - një vrimë e madhe 'gëlltiti' veturat dhe njerëzit, ata u shpëtuan nga ushtria

Evropa
Kalo në kategori