LAJMI I FUNDIT:

Autoritetet turke me një tjetër aktakuzë për vrasjen e Jamal Khashoggit

Autoritetet turke me një tjetër aktakuzë për vrasjen e Jamal Khashoggit

Dy të dyshuar po përballen me burgim të përjetshëm për vrasje me paramendim.

Prokurorët turq kanë përgatitur një aktakuzë të dytë në lidhje me vrasjen e gazetarit saudit, Jamal Khashoggi në vitin 2018 në konsullatën e Stambollit, ku gjashtë shtetas sauditë po gjykohen si të pandehur.

Khashoggi, një kritik i Princit të Kurorës Saudite, Mohammed bin Salman, u pa për herë të fundit në konsullatën Saudite më 2 tetor të vitit 2018, ku shkoi për të marrë dokumentet e kurorëzimit, raporton aljazeera.

Zyrtarët turq besojnë se trupi i tij u copëtua dhe u hoq nga ndërtesa gjersa eshtrat kurrë nuk u gjetën. Njëzet shtetas sauditë tashmë po gjykohen në Stamboll për vrasjen e gazetarit saudit, transmeton Telegrafi.

Dy të dyshuar po përballen me burgim të përjetshëm për vrasje me paramendim dhe katër, të cilët mbërritën në Stamboll midis 10 dhe 11 tetorit 2018, akuzohen për shkatërrim, fshehje ose ndërhyrje të paautorizuar në prova, të dënueshme deri në pesë vjet burg.

Një gjykatë në Arabinë Saudite lëshoi vendime përfundimtare për tetë persona në çështjen e gazetarit të vrarë në fillim të shtatorit të këtij viti.

Gjykata dënoi pesë të pandehur me 20 vjet burg në çështjen e vrasjes dhe tre persona u dënuan me nga shtatë deri në dhjetë vjet burg. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Botë
Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Evropa
Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Evropa
Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Evropa
Dy vite luftë - heronjtë ukrainas kundër pushtuesve rus

Dy vite luftë - heronjtë ukrainas kundër pushtuesve rus

Evropa
Fermerët francez krijuan kaos në panair - përleshen me policinë, kërkuan të qërojnë hesapet me Macronin

Fermerët francez krijuan kaos në panair - përleshen me policinë, kërkuan të qërojnë hesapet me Macronin

Evropa
Kalo në kategori