Serbi Časlav Jolić u arrestua të enjten në Istog. Ai dyshohet se si pjesëtarë i Policisë së Serbisë kreu krime gjatë luftës në fshatin Gurakoc të Istogut dhe në fshatrat përreth.

Për Radio Televizionin Dukagjini ka rrëfyer një prej personave që dëshmoi në Prokurori, AKI e Polici për rastin e Joliq. Mustafë Bajrami thotë se babanë në luftë ia vrau Joliq.

Mustafë Bajrami vije shpesh tek varri i babait të tij, Dautit, i cili u vra në vitin 1999 nga forcat serbe.

Për 23 vjet, Mustafa nuk u ndal së këtkuari drejtësi.

Në këtë drejtim të enjten pati zhvillime.

Časlav Jolić përfundoi nën pranga të policisë. Ndërkohë , Mustafë Bajrami thotë se atë e njeh mirë atë.

Reklama

“Këtu janë të dyshuar, jo të dyshuar, por jam 100% i bindur se krimin e kanë kryer familja Popoviq, Peroviq, Peqin dhe Joliq. Këta janë katër familje që e kanë kry ekzekutimin e babait tim”, ka thënë Mustafë Bajrami, i biri i viktimës.

Reklama

Bajrami që ka dhënë disa dëshmi në Prokurori, AKI e Polici, rrëfen se babai iu ngulfat nga Jolić dhe të tjerët.

“Babai im është i ngulfatur nga paramilitarët, se ata kanë qenë katër persona. Babai është rikthyer në fshat dy ditë pasi janë larguar të gjithë për me i lëshu bagëtitë sepse kanë mbetur të ngujuara. Shtëpitë kanë qenë duke u djegë, të gjithë shtëpitë e lagjes Bajramaj. Ky ka shku për me i liru bagëtitë edhe e kanë zënë dhe e kanë kry ekzekutimin”, u shpreh Bajrami.

Reklama

E Joliqin thotë se e takoi edhe pasluftës në Istog.

“Ky ka qenë me gjithë babain e vet dhe me vëllain. Kur më kanë vërejtë mua që shkova aty, janë drejtu nga unë dhe erdhën kinse me më përshëndetë. Por, unë i kam injoru e i kam shajtë, gjithçka ju kam thënë dhe nga ai moment asnjëherë më nuk kam dëgju për ta, deri ditën e djeshme”, shtoi ai.

Reklama

Por, Casalv Joliq përfundoi nën pranga të policisë,  papritmas të enjten që lam pas në Istog.

Ai kishte shkuar në objektin e komunës për të marrë një dokument.

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit për krime lufte kundër popullatës civile në Kosovë Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit për krime lufte kundër popullatës civile në Kosovë

Aty zyrtari e ka vërejtur se Joliq është në kërkim nga organet e drejtësisë, prandaj menjëherë i njoftoi ata.

Reklama

Kështu Joliq u prangos e menjëherë u dërgua në mbajtje.

Prokuroria Speciale që merret me hetimin e krimeve të luftës nuk është deklaruar rreth rastit.

Por një njoftim e ka lëshuar Policia.

“Pas një pune hetimore të kryer nga njësia e Hetimeve të Krimeve të Luftës është identifikuar dhe arrestuar i kërkuari mashkull serb për krime lufte të kryera ndaj popullatës civile në Kosove në periudhën gjatë viteve 1998-1999. I njëjti me vendim të prokurorit dërgohet në mbajtje. Rasti nën hetime”, thuhet në njoftimin e policisë.

Reklama

Prokuroria Speciale ka bërë kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të dyshuarit.

Reklama

Kërkesën e ka aprovuar një gjykatës i procedurës paraprake, në deprtamentin special në Prishtinë.

Ndërkohë, në Istog ka edhe të tjerë që kanë njohuri për të bëmat e Joliq dhe të tjerëve gjatë luftës.

“Časlav Jolići ky ka qenë paramilitar. Ne i kemi pas fqinjë. Jo vetëm ky por edhe Zorani ka qenë polic, polic famkeq. Kështu që kanë marrë pjesë këta, gjatë luftës kanë qenë aktiv në Gurakoc e ndoshta edhe në vende të tjera”, ka thënë qytetari Ndue Musolli.

I arrestuari Joliq gjatë viteve të 90-ta ka jetuar në Gurakoc të Istogut. Pas luftës ai shkoi në Serbi, ku edhe ishte duke punuar si polic në Çaçak.RTVD/Telegrafi/

Reklama
Reklama