LAJMI I FUNDIT:

Arresti kardiak gjatë seksit është më vdekjeprurës sesa çdo aktivitet tjetër

Arresti kardiak gjatë seksit është më vdekjeprurës sesa çdo aktivitet tjetër

Një problem serioz i zemrës mund të keqësohet edhe më shumë nëse ndodh gjatë kohës kur jeni duke bërë seks. Arrestet kardiake që ndodhin gjatë seksit janë më vdekjeprurëse sesa arrestet kardiake të cilat ndodhin gjatë çdo lloji tjetër të aktivitetit fizik.

Reklama

Arresti i papritur kardiak është ndryshe nga sulmi i zemrës. Arresti kardiak është problem ‘elektrik’ – zemra juaj thjeshtë ndalon së rrahuri – përderisa sulmi në zemër ndodh nga një bllokadë e cila e parandalon gjakun të qarkullojë në zemër, transmeton Telegrafi.

Studimi, i cili ka analizuar të dhënat e 18,622 rasteve me arrest të papritur kardiak, ka zbuluar se 84 për qind e njerëzve kanë vdekur ende pa arritur në spital.

Ilaçi i ri i cili i parandalon sulmet e zemrës dhe kancerin
Lexo po ashtu Ilaçi i ri i cili i parandalon sulmet e zemrës dhe kancerin

Në shumicën e rasteve arrestet e papritura kardiake nuk kanë simptoma, por nëse kanë, zakonisht janë marramendje, dhimbje në gjoks ose probleme me frymëmarrje rreth gjysmë ore para sulmit. /Telegrafi/


Në trend Shendetesi

Më shumë
Çfarë ndodh në trup kur kreatinina e ngritur shfaqet në gjak dhe urinë?

Çfarë ndodh në trup kur kreatinina e ngritur shfaqet në gjak dhe urinë?

Shëndetësi
Cili agjërim është ideal për të hequr dhjamin nga barku dhe cili për shkrirjen e kofshëve

Cili agjërim është ideal për të hequr dhjamin nga barku dhe cili për shkrirjen e kofshëve

Dietë
Mushkonjat tërhiqen nga aroma e këmbëve të palara, por edhe nga disa sapunë

Mushkonjat tërhiqen nga aroma e këmbëve të palara, por edhe nga disa sapunë

Shëndetësi
Traumat e fëmijërisë shkaktojnë depresionin, përdorimin e alkoolit, drogave dhe jo vetëm

Traumat e fëmijërisë shkaktojnë depresionin, përdorimin e alkoolit, drogave dhe jo vetëm

Shëndetësi Lajme
Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Ushqim i shëndetshëm
Ju mund të bëni një sprej kundër mushkonjave duke përzier dy përbërës të thjeshtë të kuzhinës

Ju mund të bëni një sprej kundër mushkonjave duke përzier dy përbërës të thjeshtë të kuzhinës

Shëndetësi
Kalo në kategori