LAJMI I FUNDIT:
Fun

Arkeologët e Egjiptit bëjnë një zbulim të jashtëzakonshëm, pasi era e fuqishme ekspozoi një mumje të fshehur

Arkeologët e Egjiptit bëjnë një zbulim të jashtëzakonshëm, pasi era e fuqishme ekspozoi një mumje të fshehur

Arkeologët e Egjiptit morën një surprizë “të jashtëzakonshme” kur një erë e fuqishme ekspozoi një mumje 2000-vjeçare të fshehur nën rërë, transmeton Telegrafi.

Reklama

Sidoqoftë, Dr. Bommas shpjegoi pse mumja ishte veçanërisht e veçantë.

Ai tha: “Shikojeni atë! Kjo është pjesa e sipërme e një mumie”.

Prezantuesi Toni Robinson shtoi: “Sa e jashtëzakonshme! Kjo gjetje e mrekullueshme, një mumje pa kokë, u shfaq thjesht në mëngjes, ndërsa aroma jo e këndshme që erdhi, bëri që ajo të zbulohej që nga larg”.

Dr. Bommas u shpjegoi shikuesve: “Ndoshta qentë e nxorën atë”.

“Ajo që ne po shohim këtu është vetëm trup, këmbët mungojnë”.

“Është shtrirë në bark dhe ju mund t’i shihni krahët këtu, kjo duket se është bërryli i tij, që shkon deri në sup. Duhet të jetë djegur gjithashtu, sepse këtu është mjaft e zezë”.

“Duhet të ketë qenë një person shumë i pasur”.

Dr. Bommas tha: “Unë besoj se kjo është një mumje romake, romakët kishin një prani shumë të madhe këtu në Aswan.

“Pra, kjo mumje është e vjetër vetëm rreth 2,000 vjet”.

Z. Robinson detajoi se si shkretëtirat e Egjiptit fshehin ende shumë mistere. /Telegrafi/