Ministria e Energjisë e Arabisë Saudite i ka drejtuar një kërkesë prodhuesit të naftës Saudite Aramco të rrisë kapacitetin e tij të prodhimit në 13 milionë fuçi në ditë.

Sipas shefit ekzekutiv të kompanisë, Amin Nasser, “kompania po bën përpjekjet e saj maksimale për të zbatuar këtë direktivë sa më shpejt të jetë e mundur”, përcjell Telegrafi.

Arabia Saudite ka njoftuar se do të rritë furnizimet e saj të naftës, duke rritur aksionet dhe duke kundërshtuar në mënyrë efektive sugjerimin e Moskës për bisedime të reja.

Nafta e papërpunuar Brent aktualisht po tregtonte me 36.77 dollarë për fuçi.

Rënia e çmimeve të naftës së papërpunuar me 25 për qind ka shkaktuar panik në Wall Street dhe në tregjet e tjera nëpër botë. /Telegrafi/