LAJMI I FUNDIT:

Aksionet e kompanisë së minierave të litiumit Sigma rriten pas raportit se Tesla po konsideron blerjen e saj

Aksionet e kompanisë së minierave të litiumit Sigma rriten pas raportit se Tesla po konsideron blerjen e saj

Aksionet e listuara në SHBA të Sigma Lithium Corp u rritën për 21 për qind të premten pasi Bloomberg News raportoi se Tesla Inc po planifikonte një blerje të kompanisë së minierave të metaleve të baterive me bazë në Kanada.

Reklama

Tesla ka folur me këshilltarët e mundshëm për një ofertë, thuhet në raport, duke cituar njerëz me njohuri për këtë çështje dhe shtoi se Sigma Lithium është një nga shumë opsionet e minierave që prodhuesi i automjeteve elektrike po eksploron ndërsa mendon për rafinimin e tij.

Reuters raporton se Tesla dhe Sigma Lithium nuk iu përgjigjën kërkesave të tyre për koment, transmeton Telegrafi.

Sigma po përfundon ndërtimin e një miniere litiumi në Brazil që pritet të hapet në prill. Miniera do të prodhojë “koncentrat spodumene”, i cili mund të përdoret për të prodhuar hidroksid litiumi, një lloj metali i preferuar nga disa prodhues automjetesh, duke përfshirë Tesla dhe BMW.

Projekti do të përdorte energjinë hidroelektrike, duke ndihmuar kështu në uljen e madhe të gjurmës së karbonit.

Stoku amerikan i Sigma Lithium, i cili ka një kapitalizim tregu prej 3.21 miliardë dollarësh, pothuajse u trefishua në vlerë vitin e kaluar.

Shefi ekzekutiv Elon Musk tha vitin e kaluar Tesla ishte e hapur për të blerë një kompani minerare nëse prodhimi i saj i furnizimit me metale të automjeteve elektrike do të përshpejtonte adoptimin e teknologjive të energjisë së pastër në mbarë botën. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Një shofer kamioni amerikan bën një gabim multi milionësh, godet urën teksa si ngarkesë kishte një helikopter

Një shofer kamioni amerikan bën një gabim multi milionësh, godet urën teksa si ngarkesë kishte një helikopter

Auto
Hajduti vjedh shtatë vetura brenda një nate nga një dyqan në Maryland

Hajduti vjedh shtatë vetura brenda një nate nga një dyqan në Maryland

Auto
Bateritë e gjeneratës së ardhshme të veturave elektrike Toyota janë planifikuar të dyfishojnë rrezen e drejtimit

Bateritë e gjeneratës së ardhshme të veturave elektrike Toyota janë planifikuar të dyfishojnë rrezen e drejtimit

EVs
Si “i disiplinon” shoferët arrogantë Danimarka

Si “i disiplinon” shoferët arrogantë Danimarka

Auto
Toyota përshpejton prodhimin e modeleve elektrike: Qëllimi është më shumë se 600,000 njësi në 2025

Toyota përshpejton prodhimin e modeleve elektrike: Qëllimi është më shumë se 600,000 njësi në 2025

Auto
Skoda feston prodhimin e tre milionë njësive të SUV-të

Skoda feston prodhimin e tre milionë njësive të SUV-të

Auto
Kalo në kategori