LAJMI I FUNDIT:

Zyrtari i CIA-s evakuohet nga Serbia, dyshohet për sulm me “energji të drejtuar”

Zyrtari i CIA-s evakuohet nga Serbia, dyshohet për sulm me “energji të drejtuar”

Agjencia Qendrore e Inteligjencës (CIA) kohët e fundit evakuoi një zyrtar të inteligjencës nga Serbia i cili pësoi lëndime të rënda që janë identike me sulmin neurologjik, i njohur më mirë si “sindroma e Havanës”, pohojnë zyrtarët amerikanë të paidentifikuar.

Reklama

Incidenti, i cili nuk ishte raportuar më parë, është vetëm një në një seri sulmesh që zyrtarët amerikanë thonë se po fitojnë në shpeshtësi, shkruan Wall Street Journal (WSJ).

Diplomatët dhe agjentët amerikanë janë gjithnjë e më të ekspozuar ndaj sulmeve nga “sulmues të panjohur” duke përdorur teknologji që zyrtarët dhe shkencëtarët besojnë se përdor një lloj “energjie të drejtuar”.

I fundit në një seri sulmesh, para Serbisë, ndodhi në Indi dhe Vietnam, sipas zyrtarëve të Departamentit të Shtetit.

“Në 60 deri në 90 ditët e fundit, janë raportuar disa sulme tek ne, si në Shtetet e Bashkuara ashtu edhe jashtë saj”, tha James Giordano, një profesor i neurologjisë në Universitetin Georgetown i cili këshillon qeverinë amerikane për sulmet neurologjike.

“Raportet në lidhje me sulmin janë të vlefshme dhe rezultati i sulmit janë indikacionet e verifikuara shëndetësore,” thotë ai.

Sulmet, të cilat mund të rezultojnë në marramendje, humbje të kujtesës dhe probleme të tjera shëndetësore, kanë shkaktuar zhgënjim në qeverinë amerikane për shkak të rënies së moralit të zyrtarëve në terren, dhe veçanërisht me Departamentin e Shtetit dhe CIA-n, punonjësit e të cilëve u prekën nga sulmet.

Disa nga diplomatët e karrierës, si dhe spiunët, me dëshirë pranojnë të marrin detyrën jashtë Shteteve të Bashkuara, sipas një burimi të WSJ.

“Dritat e kuqe u ndezën (për rrezik). Kjo është një krizë kur bëhet fjalë për zyrtarët amerikanë, “tha Mark Polimeropoulos, një veteran i CIA -s i cili doli në pension në vitin 2019 pikërisht për shkak të “sindromës Havana” që ai kontraktoi në vitin 2017 pasi vizitoi Moskën.

Administrata e presidentit Joe Biden e ka vënë kërkimin për burimin e sulmit në krye të listës së përparësive, sipas një burimi të WSJ.

Zëdhënësit e Departamentit të Shtetit dhe CIA thanë se rastet ishin shqetësuese. Megjithatë, ata nuk pranuan të komentojnë mbi rastin në Serbi dhe sulme të tjera.

“Ne i marrim secilën nga raportet e sulmit jashtëzakonisht seriozisht dhe sigurohemi që oficerët që sulmohen të marrin të gjithë kujdesin dhe mbështetjen e nevojshme,” tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit.

Një zëdhënës i CIA-s tha se agjencia po bën gjithçka në fuqinë e saj për të mbrojtur stafin e saj.

Drejtori i CIA-s William Burns deklaroi se organizata që ai drejton ka trefishuar stafin mjekësor që ofron kujdes për agjentët dhe zyrtarët e prekur.

Këtë verë, ai emëroi një veteran të CIA-s, i cili punoi në gjetjen e Osama Bin Laden, në krye të një grupi pune që po kërkon shkakun e incidentit.

Fakti që këto agjenci të inteligjencës së fundmi duhej të tërhiqnin kreun e departamentit nga Vjena, ku ndodhën një numër i madh sulmesh, gjithashtu tregon se këto janë sulme serioze që shkaktojnë probleme për CIA-n.

Fakti që vetëm zyrtarë të rangut më të ulët të CIA-s dhe Departamentit të Shtetit u ekspozuan ndaj sulmeve tregohet gjithashtu nga fakti se gjatë udhëtimit të Burns në Indi, një nga bashkëpunëtorët e tij të ngushtë kërkoi ndihmë mjekësore për shkak të simptomave të ngjashme me “sindromën Havana”.

Edhe zëvendëspresidentja amerikane Kamala Harris shtyu përkohësisht udhëtimin e saj në Vietnam pasi kabineti i saj informoi Departamentin e Shtetit në lidhje me “anomalitë e mundshme shëndetësore të rastësishme”, i cili është emri zyrtar i qeverisë amerikane kur është fjala për “sindromën Havana”.

Problemet shëndetësore të pashpjegueshme, të njohura si “sindroma Havana”, u përjetuan për herë të parë nga zyrtarët e Departamentit të Shtetit dhe CIA -s në Kubë në fund të vitit 2016.

Simptomat përfshijnë marramendje, lodhje, dhimbje koke, ankth, mosfunksionim njohës dhe humbje të kujtesës.

Që atëherë, sulmet janë raportuar në Kinë, Kolumbi, Austri, Gjermani, Vietnam, Indi dhe tani në Serbi.

Sipas të dhënave me të cilat merret administrata amerikane, deri tani janë prekur rreth 200 zyrtarë qeveritarë.

Autoritetet shtojnë se numri përfundimtar i viktimave nuk është në diskutim, sepse për disa nuk është e mundur të përcaktohet nëse është “sindroma Havana” apo diçka tjetër.