Zvicra e nis me fitore ndaj Hungarisë – Xhaka luan gjithë ndeshjen, Shaqiri nuk inkuadrohet

Zvicra ka shënuar fitore ndaj Hungarisë me rezultat 3-1 në ndeshje e parë të grupit A në kuadër të Euro 2024.

Helvetët e nisën shumë mirë ndeshje, duke arritur të shënojë që në minutën e 12-të, kur Kwadwo Duah shënoi për 1-0.

Goli u rishikua në VAR dhe doli të ishte i rregullt, për ta dërguar në festë skuadrën zvicerane.

Pas goli, Zvicra ka mundur të shënojë edhe golin e dytë në minutën e 20-të, kur Ruben Vargas gjuajti, por Peter Gulasci bëri pritje të madhe.

Kur pritej të mbyllej pjesa e parë, në skenë doli Michel Aebischer i cili menjë gjuajtje të bukur shënoi për 2-0.

Edhe pjesa e dytë nisi më mirë për zvicranët që rrezikuan me Duah dhe Vargas, por në të dyja rastet Gulacsi ishte në vend.

Ndeshja u hap në minutën e 66-të, kur Dominik Szobodzlai asistoi te Barnabas Varga që shënoi për 2-1.

Granit Xhaka ishte afër të shënonte në fillimin e kohës shtesë, por gjuajtja e tij me kokë u ndal nga portieri hungarez.

Krejt në fund në skenë doli Breel Embolo që me një gjuajtje të bukur shënoi për 3-1.

Zvicra dhe Gjermania kanë nga tri pikë, ndërsa Skocia dhe Hungaria janë pa pikë në grupin A. /Telegrafi/

Sylvinho bën premtimin e madh për popullin shqiptar për ndeshjen me Spanjën

Kombëtarja e Shqipërisë
Trajneri i Kroacisë, Dalic: Ne u copëtuam, u shtypëm dhe u thyem

Modric e kishte të vështirë ta përballonte barazimin e Kroacisë ndaj Shqipërisë, ishin lojtarët shqiptarë që e ngushëlluan

Mbyllet me dramë ndeshja mes Shqipërisë dhe Kroacisë: Sigurojmë pikën e parë në Euro 2024