LAJMI I FUNDIT:

Zjarri kërcënon shtëpitë pranë Athinës duke detyruar evakuimin e banorëve – pamjet në rrjetet sociale tregojnë “ferrin”

Zjarri kërcënon shtëpitë pranë Athinës duke detyruar evakuimin e banorëve – pamjet në rrjetet sociale tregojnë “ferrin”

Banorët janë detyruar të evakuohen pasi një zjarr në periferi të kryeqytetit grek, Athinë kërcënoi shtëpitë dhe linjat e energjisë, tha një zyrtar i brigadës së zjarrfikësve.

I nxitur nga erërat e forta të shtunën, zjarri u përhap me shpejtësi në shpatet e Malit Hymettus i cili drejtohet nga Athina, duke dërguar re të dendura tymi mbi periferitë jugore të qytetit, transmeton Telegrafi.

“Erërat janë shumë intensive, kemi dëme në disa shtëpia dhe disa makina, nuk ka të lënduar”, tha një zyrtar i zjarrfikësve, i cili nuk pranoi të përmendet.

Mbrojtja Civile Greke lëshoi një apel urgjent përmes SMS-ve për njerëzit që të largoheshin nga Ano Voula dhe zonat përreth, pasi flakët u përhapën në disa metra larg shtëpive.

Autoritetet e mbrojtjes civile filluan gjithashtu evakuime paraprake në disa pjesë të Glyfada-s rreth 20 kilometra (12 milje) nga qendra e Athinës.

Reklama

Më shumë se 100 zjarrfikës të ndihmuar nga gjashtë avionë zjarrfikës dhe katër helikopterë luftuan zjarrin që filloi pas mesditës në Glyfada, tha brigada e zjarrfikësve.

Giorgos Papanikolaou, kryetari i bashkisë së Glyfada-s, tha se zjarri filloi në një stacion energjie elektrike të tensionit të lartë, njoftoi Agjencia e Lajmeve të Athinës. /Telegrafi/