LAJMI I FUNDIT:

Zbulohet motivi i vrasjes së ministrit të Ugandës nga truproja e tij

Zbulohet motivi i vrasjes së ministrit të Ugandës nga truproja e tij

Një truprojë qëlloi dhe vrau një ministër të qeverisë në Ugandë të martën herët në një mosmarrëveshje të dukshme private, sipas ushtrisë dhe mediave lokale.

Sulmuesi, i cili nuk është identifikuar publikisht, më pas ia ktheu armën vetes, sipas transmetuesit shtetëror UBC dhe të tjerëve, përcjell Telegrafi.


Ndryshe, viktima, Charles Engola, shërbeu në qeverinë e presidentit Yoweri Museveni si ministër. Ai ishte një kolonel ushtrie në pension.

Ushtari në Ugandë qëllon për vdekje politikanin që ruante, pastaj vret veten
Lexo po ashtu Ushtari në Ugandë qëllon për vdekje politikanin që ruante, pastaj vret veten

Zëdhënësi i ushtrisë Brig. Felix Kulayigye tha në një deklaratë të shkurtër se një “incident i pafat” çoi në vrasjen e Engolas.

“Ne do të informojmë publikun për detajet ndërsa hetojmë së bashku çështjen”, citohet të ketë thënë Kulayigye.

Të shtënat ndodhën brenda shtëpisë së Engolas në një periferi të kryeqytetit të Ugandës, Kampala.

Motivi nuk ishte menjëherë i qartë, por shtypi lokal tha se kishte pasur një mosmarrëveshje të dukshme mbi pagat e rojës.

“Dëshmitarët pohojnë se ushtari po bërtiste se nuk ishte paguar për një kohë të gjatë, pavarësisht se punonte për një ministër”, raportoi gazeta online NilePost. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkaku i mbështetjes së Rezolutës për Srebrenicën, partia pro-serbe tani po e shantazhon qeverinë malazeze

Shkaku i mbështetjes së Rezolutës për Srebrenicën, partia pro-serbe tani po e shantazhon qeverinë malazeze

Mali i Zi
Pse Orban po kërkon të ndryshohet statusi i Hungarisë në NATO

Pse Orban po kërkon të ndryshohet statusi i Hungarisë në NATO

Evropa
Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste - gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste - gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Amerika Latine
Aeroplani X që mund të revolucionarizojë luftën - ai do të pilotohet nga distanca, por nuk do të përdoret për fushëbeteja

Aeroplani X që mund të revolucionarizojë luftën - ai do të pilotohet nga distanca, por nuk do të përdoret për fushëbeteja

Botë
POLITICO: Putin kontrollon shërbimin e spiunazhit të Austrisë - tani synon qeverinë e këtij vendi

POLITICO: Putin kontrollon shërbimin e spiunazhit të Austrisë - tani synon qeverinë e këtij vendi

Evropa
Macron kot udhëtojë 16 mijë kilometra, kaledonasit më të qartë se kurrë: Jemi gati të vdesim në barrikada

Macron kot udhëtojë 16 mijë kilometra, kaledonasit më të qartë se kurrë: Jemi gati të vdesim në barrikada

Amerika
Kalo në kategori