LAJMI I FUNDIT:

Ushtari në Ugandë qëllon për vdekje politikanin që ruante, pastaj vret veten

Ushtari në Ugandë qëllon për vdekje politikanin që ruante, pastaj vret veten

Një ushtar i ushtrisë kombëtare të Ugandës ka qëlluar dhe vrarë një ministër të qeverisë të cilin ai ruante.

Koloneli në pension Charles Okello Engola, i cili ishte zëvendësministër për çështjet gjinore dhe punës, u qëllua në shtëpinë e tij mëngjesin e së martës, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


Nuk dihet ende nëse ka pasur ndonjë përplasje paraprake mes ushtarit dhe kolonelit Engola.

Charles Okello Engola u qëllua për vdekje nga truproja e tij

Ushtari, ende i paidentifikuar zyrtarisht, më pas qëlloi veten për vdekje.

Para se t’ia kthente armën vetes, disa dëshmitarë okularë thanë se ushtari ecte nëpër lagje duke qëlluar në ajër.

Kolonel Engola ishte një zyrtar i lartë qeveritar dhe më parë kishte shërbyer si zëvendësministër i Mbrojtjes.

Kryetari i parlamentit të Ugandës konfirmoi vdekjen e Kol Engola në një deklaratë të shkurtër ndërsa kryesonte seancën e mëngjesit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Evropa
Ukrainasit pretendojnë se Rusia ka pësuar humbjen më të madhe artilerike që nga fillimi i luftës

Ukrainasit pretendojnë se Rusia ka pësuar humbjen më të madhe artilerike që nga fillimi i luftës

Evropa
Ka vdekur stjuardesa me përvojën më të gjatë të punës në botë - ajo u shërbeu mysafirëve në aeroplan për gati 67 vjet

Ka vdekur stjuardesa me përvojën më të gjatë të punës në botë - ajo u shërbeu mysafirëve në aeroplan për gati 67 vjet

Amerika
Spiunim, frikësim e shpifje ndaj prokurorëve - ekspozohet 'lufta' nëntëvjeçare e Izraelit kundër Gjykatës së Hagës

Spiunim, frikësim e shpifje ndaj prokurorëve - ekspozohet 'lufta' nëntëvjeçare e Izraelit kundër Gjykatës së Hagës

Azia
Dronët ukrainas shkatërrojnë një nga një tanket ruse në një pritë të organizuar

Dronët ukrainas shkatërrojnë një nga një tanket ruse në një pritë të organizuar

Evropa
‘Tmerr’ në varrezat e Zagrebit, vizitorët gjejnë 15 varre të hapura

‘Tmerr’ në varrezat e Zagrebit, vizitorët gjejnë 15 varre të hapura

Kroacia
Kalo në kategori