LAJMI I FUNDIT:

Vranët dhe “shi me baltë”, si pasojë pluhurit saharian

Vranët dhe “shi me baltë”, si pasojë pluhurit saharian
Foto: Ilustrim

Për të enjten në Kosovë parashikohet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale me diell, ku priten edhe reshje lokale shiu, kryesisht gjatë orëve të mëngjesit dhe mbrëmjes.

Reshjet në momente të caktuara mund të jenë në formë të rrebesheve afatshkurtër, të shoqëruara edhe me pak baltë, si pasojë e pluhurit saharian. Ka mundësi të ketë ndonjë vetëtimë dhe bubullimë në Rrafshin e Dukagjinit.


Shiu me baltë si pasojë pluhurit saharian - pamje nga Prishtina
Lexo po ashtu Shiu me baltë si pasojë pluhurit saharian - pamje nga Prishtina

Temperaturat minimale do të lëvizin prej 7 deri në 9 gradë C, ndërsa ato maksimale prej 14 deri në 18 gradë Celsius, shkruan MeteoKosova.

Era do të fryjë nga drejtimi i juglindjes, e cila kohë pas kohe pritet të jetë mjaft e fuqishme, kryesisht në  Rrafshin e Kosovës, me shpejtësi prej 15-65 km/h! Ka mundësi të ketë dëme materiale. /Telegrafi/