LAJMI I FUNDIT:

Veshja e çorapeve në shtrat do t’ju ndihmojë të flini më shpejt dhe më mirë

Veshja e çorapeve në shtrat do t’ju ndihmojë të flini më shpejt dhe më mirë

A përmirëson në të vërtetë fjetja me çorape gjumin? Disa njerëz betohen për të, ndërsa të tjerët e shohin thjesht të çuditshme.

Reklama

Rezulton se mund të ketë vërtet prova përfundimtare se kjo rutinë e natës është më e mirë për shëndetin tuaj.

Doktoresha Jess Andrade, në një video të postuar në TikTok tha: “Veshja e çorapeve i bën këmbët të ngrohta dhe kjo hap enët e gjakut që qetësojnë trupin. Trupi duke qenë i qetë i thotë trurit se është koha për shtrat. Kështu që njerëzit që mbajnë çorape në shtrat kanë tendencë të flenë më shpejt”.

@doctorjesss

I wear socks to bed so don’t come at me im not weird

♬ original sound – PresleyWalker

Fondacioni Kombëtar i Gjumit ofron një linjë të ngjashme të të menduarit pse miraton një zakon të fjetur në çorape. Për më tepër, një studim korean i vitit 2018 zbuloi se pjesëmarrësit në të 20-at e tyre që kishin veshur çorape në shtrat fjetën për afërsisht shtatë minuta e gjysmë më shpejt krahasuar me 15 minutat që u duheshin njerëzve që nuk vishnin çorape.

Nëse kjo nuk do të ishte një arsye e mjaftueshme për të provuar këtë, mbajtja e çorapeve natën mund të ketë një numër përfitimesh të tjera të mëdha shëndetësore, duke përfshirë parandalimin e lëkurës së thatë në thembra, ndihmën në qarkullimin e gjakut dhe rritjen kënaqësisë seksuale. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Ushqimet që kanë të njëjtin efekt sikurse VIAGRA!

Ushqimet që kanë të njëjtin efekt sikurse VIAGRA!

Shëndetësi
Gabimi i pavetëdijshëm kur zgjidhni mëngjesin që kontribuon në shtimin e peshës

Gabimi i pavetëdijshëm kur zgjidhni mëngjesin që kontribuon në shtimin e peshës

Të njohim produktet
Pija më e mirë për heqjen e gëlbazës: Ju çliron nga bakteret dhe viruset e grumbulluara në rrugët e frymëmarrjes

Pija më e mirë për heqjen e gëlbazës: Ju çliron nga bakteret dhe viruset e grumbulluara në rrugët e frymëmarrjes

Shëndetësi
Ngjyra e urinës tregon gjithçka që duhet të dini për shëndetin tuaj

Ngjyra e urinës tregon gjithçka që duhet të dini për shëndetin tuaj

Shëndetësi
Ajo është vërtet një mrekulli: Vajza e vogël jeton me zemrën jashtë koshit të kraharorit

Ajo është vërtet një mrekulli: Vajza e vogël jeton me zemrën jashtë koshit të kraharorit

Shëndetësi Lajme
Dhimbja e këmbëve? Simptomat, shkaqet, diagnostikimi, trajtimi dhe parandalimi

Dhimbja e këmbëve? Simptomat, shkaqet, diagnostikimi, trajtimi dhe parandalimi

Shëndetësi
Kalo në kategori