LAJMI I FUNDIT:

Vendet aziatike përballen me valën e dytë të mundshme të Covid-19?

Vendet aziatike përballen me valën e dytë të mundshme të Covid-19?

Ndërsa Tajvani po monitoron 55,000 njerëz në karantinë për shkak të coronavirusit, Komisioni Kombëtar i Shëndetit në Kinë po monitoron 20,000 transportues të mundshëm asimptomatikë.

Reklama

Të dy vendet, si Hong Kongu dhe Singapori, kanë ndaluar hyrjen e të huajve, dhe Japonia nuk lejon hyrjen e vizitorëve nga shumica e vendeve në Evropë dhe 49 vende të tjera në botë, përfshirë Shtetet e Bashkuara.

Veprimet po ndodhin për shkak të një rritje të kohëve të fundit të rasteve të Covid-19 në Azi, e cila vlerësohet të jetë e lidhur me transportuesit asimptomatikë (25% e personave të infektuar mund të mos dinë që kanë qenë, janë, ose do të jenë, por ata ende mund të transmetojnë sëmundjen te të tjerët) dhe udhëtarëve ndërkombëtarë, shkruan The Guardian. Vendet duan të shmangin një valë të dytë të mundshme të infeksioneve SARS-CoV-2.

Jason Kindrachuk, një studiues i mikrobiologjisë në Universitetin e Manitoba, Kanada, tha për The Guardian se: “Shqetësimi është se si të zvogëlojmë masat në distancë sociale dhe pajtueshmërinë e tyre, në mënyrë që zinxhirët e transmetimit të virusit të mos rindërtohen dhe ne të kthehemi deri në pikën fillestare duke u munduar të kontrollojmë situatën”.

Në qoftë se nuk zbulohet një vaksinë ose qeveritë nuk ndërgjegjësohen për nivelet e imunitetit kolektiv të popullatës së tyre,  është shumë e vështirë të dihet kur jeta mund të kthehet në normalitet edhe në ato vende që përmbajnë shpërthimin.

Dy çështje janë thelbësore, ka thënë pwr NBC, Teo Yik Ying, dekani i Shkollës së Shëndetit Publik të Universitetit Kombëtar të Singaporit: “Së pari, “epiqendrat [e shpërthimit të Covid-19] vazhdimisht do të lëvizin” dhe së dyti, “vendet që ende vuajnë pjesën më të madhe të infeksionit coronavirus do të eksportojnë njerëz me virus”.

Me fjalë të tjera, megjithëse Shtetet e Bashkuara dhe Evropa janë epiqendra sot, “brenda një muaji, ajo do të ndryshojë” tha ai.

“A do të shkojë virusi në Azinë Juglindore? Në Afrikë apo Amerikë Latine? Ne nuk e dimë në këtë kohë, por ekziston një rrezik i vërtetë që epiqendrat do të vazhdojnë të lëvizin, dhe ndoshta mund të kthehen në Azi, ku coronavirusi u shfaq në qytetin e Wuhanit”, u shpreh Yik Ying.

Një nga vendet e para të prekura, Hong Kongu, i cili mbylli shkollat ​​por kurrë nuk dha një rekomandim total për të qëndruar në shtëpi, tani ua ka ndaluar hyrjen e të huajve dhe ka mbyllur vendet e takimeve .

Singapori mund të përballet me një valë të dytë. Mes paralajmërimeve për ‘vetëkënaqësinë’ në rritje të komunitetit, dhe me vetëm pesë vdekje, mund të ketë ‘festuar një fitore ende të paarritshme’.

Në Japoni, e cila pati rritje të vogël të rasteve me Covid-19 në janar dhe shkurt, ajo u përball me katër ditë rritje të njëpasnjëshme në Tokio në fund të marsit.

Në dritën e këtyre të dhënave, ekspertët shëndetësorë të Koresë së Jugut kanë frikë nga një valë e dytë dhe kërkuan një zgjatje të mbrojtjes së kufijve, një nga më të dobëtit në rajon.

Dhe në Kinë, ndërsa kufizimet filluan të hiqen në provincën Hubei, ku ndodhet Wuhan, autoritetet janë në kërkim dhe këtë javë ata izoluan një qark prej 600,000 personash pasi një grua kontraktoi coronavirusin nga mjekët me sa duket asimptomatik në një spital.

Ngjarje të tilla ngjallin frikën për një valë të dytë të mundshme, paralajmëroi një studim në Azi. Kjo nga ana tjetër është një sinjal shqetësues për pjesën tjetër të botës edhe në momentin më të keq të pandemisë. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Ukrainasit filmuan me dron një qytet të përmbytur që është nën kontrollin e rusëve, nënë e bir luten t'i shpëtojnë nga çatia e shtëpisë së tyre

Ukrainasit filmuan me dron një qytet të përmbytur që është nën kontrollin e rusëve, nënë e bir luten t'i shpëtojnë nga çatia e shtëpisë së tyre

Evropa
Ukrainasit publikojnë pamjet, të cilat pretendohet se shfaqin momentin e një shpërthimi në digën Nova Kakhovka

Ukrainasit publikojnë pamjet, të cilat pretendohet se shfaqin momentin e një shpërthimi në digën Nova Kakhovka

Evropa
Pretendonin se kishin shkatërruar tanket Leopard, ukrainasit përgënjeshtrojnë rusët – doli se kishin goditur kombajna dhe makineri tjera bujqësore

Pretendonin se kishin shkatërruar tanket Leopard, ukrainasit përgënjeshtrojnë rusët – doli se kishin goditur kombajna dhe makineri tjera bujqësore

Evropa
Imazhet satelitore të Maxar Technologies tregojnë shkallën e katastrofës në Kherson, pas shpërthimit të digës uji që mori gjithçka para vetes

Imazhet satelitore të Maxar Technologies tregojnë shkallën e katastrofës në Kherson, pas shpërthimit të digës uji që mori gjithçka para vetes

Evropa
Në Serbi publikohen mesazhet e grupeve kriminale pas të cilave fshihet vrasësi i Oliver Ivanoviqit

Në Serbi publikohen mesazhet e grupeve kriminale pas të cilave fshihet vrasësi i Oliver Ivanoviqit

Serbia
Çfarë i ndodhi digës Kakhovka në Ukrainë?

Çfarë i ndodhi digës Kakhovka në Ukrainë?

Evropa
Kalo në kategori